Obvinění z práce pro čínskou vládu čelí vedoucí katedry chemie a chemické biologie a specialista na elektroniku s nanočásticemi Charles M. Lieber a jeho další dva kolegové.
Ti měli spolupracovat s čínským vládním programem Tisíc talentů, který má za cíl čerpat talenty vzdělané v jiných zemích a využít jejich vzdělání a zkušenosti pro výzkum v Číně. Píše o tom list New York Times.
Americké úřady zároveň vyšetřují stovky případů podezření na krádež duševního vlastnictví, většinou jde o hostující profesory z Číny nebo vědce čínského původu. Někteří jsou obviněni z toho, že na základě práce, kterou financuje vláda Spojených států, získali pro Čínu patenty, jiní z řízení laboratoří, které v Číně tajně duplikují americký výzkum.
Lieber je nejvýše postaveným z obviněných vědců a jako jediný z nich není čínského původu, patří navíc mezi velmi široce uznávané odborníky ve svém oboru. Spoluprací s čínskými vědci se netajil, lhal však o svého zapojení do čínských vládních programů a také o projektu Tisíc talentů a jeho napojení na univerzitu v čínském Wu-chanu. Ukázalo se také, že nezveřejnil své příjmy pocházející z čínských programů, které činily plat 50 tisíc dolarů měsíčně a zároveň příspěvek ve výši 1,5 milionu dolarů na vybudování laboratoře ve Wu-chanu.
Případ financování vědců z čínských vládních fondů se nedávno podařilo Aktuálně.cz odhalit i v Česku. Z peněz čínské ambasády bylo financováno například Česko-čínské centrum Univerzity Karlovy nebo konference rektora Tomáše Zimy. Za cíl měly mít vylepšování obrazu Číny v Česku a sinologové je kritizovali jako příliš příchylné k čínskému komunistickému režimu. V reakci na toto zjištění rektor problematické centrum zrušil.