Vědci u vytržení: Kolem Země proletí velký asteroid

ČTK ČTK
20. 5. 2013 15:55
Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru podle vědců zůstane bezpečně daleko
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Washington - Koncem května se k Zemi přiblíží velký asteroid.

Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru ale podle serveru Space.com naši planetu neohrozí. Zachová od ní odstup zhruba 5,8 milionu kilometrů, takže bude patnáctkrát dál než Měsíc.

I když se lidstvo planetky 1998 QE2 nemusí obávat, pro vědce bude toto setkání mimořádně vzrušující.

Na návštěvníka z hlubin vesmíru se zaměří mimo jiné dva obří pozemní teleskopy - přístroj amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Goldstone, jehož parabola má průměr 70 metrů, a radioteleskop Observatoře Arecibo v Portoriku, který je s průměrem 305 metrů největším jednoaparátovým teleskopem na světě.

Jedenáct dní pozorování

"Kdykoli se nějaký asteroid dostane takhle blízko, poskytne příležitost k podrobnému vědeckému zkoumání s cílem zjistit jeho velikost, tvar, rotaci, povrch a něco o jeho původu," řekl podle Space.com Lance Benner z pasadenské Laboratoře tryskových pohonů NASA, který vede pozorování na observatoři Goldstone.

Benner dodal, že vědci provedou pomocí radaru nová měření vzdálenosti tělesa 1998 QE2 a jeho rychlosti, což umožní upřesnit oběžnou dráhu a jeho pohyb v budoucnosti. Nynější přiblížení, které vyvrcholí 31. května, bude největší minimálně pro příští dvě století.

Asteroid, jak částečně naznačuje jeho označení, objevili astronomové v srpnu 1998. Intenzivní pozorování planetky vědci plánují na období od 30. května do 9. června. Snímky pořízené pomocí Goldstonu dokážou podle Space.com i na vzdálenost šesti milionů kilometrů rozlišit objekty o velikosti čtyř metrů.

"Je mimořádně vzrušující vidět vůbec poprvé podrobné snímky tohoto asteroidu," těší se Benner. "S radarem můžeme změnit objekt ze světelného bodu na malý svět s jeho jedinečnými charakteristikami. Radarové zobrazování asteroidů prolétajících v blízkosti Země je v pravém smyslu slova základní formou zkoumání celé třídy objektů sluneční soustavy," dodal.

NASA a další kosmické agentury se snaží odhalovat pro Zemi potenciálně nebezpečné asteroidy, které naši planetu od jejího vzniku před zhruba 4,5 miliardy let bombardovaly a v budoucnosti bombardovat nepochybně dál budou.

Připomínkou této reality byla letos 15. února exploze 17 metrů velkého, shůry padajícího objektu nad Ruskem.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 45 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy