Vědci u vytržení: Kolem Země proletí velký asteroid

ČTK ČTK
20. 5. 2013 15:55
Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru podle vědců zůstane bezpečně daleko
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Washington - Koncem května se k Zemi přiblíží velký asteroid.

Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru ale podle serveru Space.com naši planetu neohrozí. Zachová od ní odstup zhruba 5,8 milionu kilometrů, takže bude patnáctkrát dál než Měsíc.

I když se lidstvo planetky 1998 QE2 nemusí obávat, pro vědce bude toto setkání mimořádně vzrušující.

Na návštěvníka z hlubin vesmíru se zaměří mimo jiné dva obří pozemní teleskopy - přístroj amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Goldstone, jehož parabola má průměr 70 metrů, a radioteleskop Observatoře Arecibo v Portoriku, který je s průměrem 305 metrů největším jednoaparátovým teleskopem na světě.

Jedenáct dní pozorování

"Kdykoli se nějaký asteroid dostane takhle blízko, poskytne příležitost k podrobnému vědeckému zkoumání s cílem zjistit jeho velikost, tvar, rotaci, povrch a něco o jeho původu," řekl podle Space.com Lance Benner z pasadenské Laboratoře tryskových pohonů NASA, který vede pozorování na observatoři Goldstone.

Benner dodal, že vědci provedou pomocí radaru nová měření vzdálenosti tělesa 1998 QE2 a jeho rychlosti, což umožní upřesnit oběžnou dráhu a jeho pohyb v budoucnosti. Nynější přiblížení, které vyvrcholí 31. května, bude největší minimálně pro příští dvě století.

Asteroid, jak částečně naznačuje jeho označení, objevili astronomové v srpnu 1998. Intenzivní pozorování planetky vědci plánují na období od 30. května do 9. června. Snímky pořízené pomocí Goldstonu dokážou podle Space.com i na vzdálenost šesti milionů kilometrů rozlišit objekty o velikosti čtyř metrů.

"Je mimořádně vzrušující vidět vůbec poprvé podrobné snímky tohoto asteroidu," těší se Benner. "S radarem můžeme změnit objekt ze světelného bodu na malý svět s jeho jedinečnými charakteristikami. Radarové zobrazování asteroidů prolétajících v blízkosti Země je v pravém smyslu slova základní formou zkoumání celé třídy objektů sluneční soustavy," dodal.

NASA a další kosmické agentury se snaží odhalovat pro Zemi potenciálně nebezpečné asteroidy, které naši planetu od jejího vzniku před zhruba 4,5 miliardy let bombardovaly a v budoucnosti bombardovat nepochybně dál budou.

Připomínkou této reality byla letos 15. února exploze 17 metrů velkého, shůry padajícího objektu nad Ruskem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy