Vědci představili knihu, díky níž bude možné pít vodu z řeky

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 8. 2015 19:28
Stránky obsahují nanočástice stříbra a mědi. Ty kromě mechanického filtrování hubí bakterie.
I z takového zdroje se bude možné napít. Ilustrační foto.
I z takového zdroje se bude možné napít. Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Boston - Američtí badatelé představili knihu, jejíž stránky mohou posloužit k přefiltrování vody.

Listy "pitné knihy", v níž se píše o tom, proč a jak je nutné životadárnou tekutinu před konzumací čistit, totiž obsahují nanočástice stříbra či mědi.

Stránky tak kromě mechanického filtrování fungují i jako antibakteriální činidlo - nebezpečné mikroorganismy spolehlivě hubí.

Nová technologie, představená na konferenci Americké chemické společnosti v Bostonu, byla otestována na kontaminovaných vzorcích odebraných z pětadvaceti míst v Jižní Africe, Ghaně a Bangladéši.

A ve všech případech vyhubila 99 procent všech nebezpečných bakterií. Mikroby hubí ionty, které se z nanočástic vyplavují.

"Jediné, co musíte udělat, je vytrhnout list, strčit ho do jednoduchého filtru a přecedit přes něj vodu z řeky, pramene nebo potoka. Cílíme na obyvatele rozvojových zemí," vysvětlila BBC vedoucí výzkumného týmu z Carnegie Mellon University v Pittsburghu Teri Dankovichová a připomněla, že přístup k pitné vodě nemá 663 milionů lidí.

Při analýze se sice v přefiltrované vodě objevily i stopové prvky použitých kovů, hladiny ale byly pod bezpečnými limity.

Jediná strana ze zmiňované knihy podle dosavadních testů vystačí na přefiltrování až 100 litrů vody a celý "výtisk" by tak měl vystačit jednomu člověku na čtyři roky.

Vynález se osvědčil jak v laboratorních podmínkách, tak přímo v terénu. Teď zbývá knihy vyrobit ve velkém a začít je distribuovat lidem, kteří trpí nedostatkem vody. Otázkou zůstává, zda stránky dokážou zlikvidovat i viry. Takto kontaminované vzorky totiž tým Dankovichové netestoval.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy