Vědci představili knihu, díky níž bude možné pít vodu z řeky

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 8. 2015 19:28
Stránky obsahují nanočástice stříbra a mědi. Ty kromě mechanického filtrování hubí bakterie.
I z takového zdroje se bude možné napít. Ilustrační foto.
I z takového zdroje se bude možné napít. Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Boston - Američtí badatelé představili knihu, jejíž stránky mohou posloužit k přefiltrování vody.

Listy "pitné knihy", v níž se píše o tom, proč a jak je nutné životadárnou tekutinu před konzumací čistit, totiž obsahují nanočástice stříbra či mědi.

Stránky tak kromě mechanického filtrování fungují i jako antibakteriální činidlo - nebezpečné mikroorganismy spolehlivě hubí.

Nová technologie, představená na konferenci Americké chemické společnosti v Bostonu, byla otestována na kontaminovaných vzorcích odebraných z pětadvaceti míst v Jižní Africe, Ghaně a Bangladéši.

A ve všech případech vyhubila 99 procent všech nebezpečných bakterií. Mikroby hubí ionty, které se z nanočástic vyplavují.

"Jediné, co musíte udělat, je vytrhnout list, strčit ho do jednoduchého filtru a přecedit přes něj vodu z řeky, pramene nebo potoka. Cílíme na obyvatele rozvojových zemí," vysvětlila BBC vedoucí výzkumného týmu z Carnegie Mellon University v Pittsburghu Teri Dankovichová a připomněla, že přístup k pitné vodě nemá 663 milionů lidí.

Při analýze se sice v přefiltrované vodě objevily i stopové prvky použitých kovů, hladiny ale byly pod bezpečnými limity.

Jediná strana ze zmiňované knihy podle dosavadních testů vystačí na přefiltrování až 100 litrů vody a celý "výtisk" by tak měl vystačit jednomu člověku na čtyři roky.

Vynález se osvědčil jak v laboratorních podmínkách, tak přímo v terénu. Teď zbývá knihy vyrobit ve velkém a začít je distribuovat lidem, kteří trpí nedostatkem vody. Otázkou zůstává, zda stránky dokážou zlikvidovat i viry. Takto kontaminované vzorky totiž tým Dankovichové netestoval.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy