Vědci představili knihu, díky níž bude možné pít vodu z řeky

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 8. 2015 19:28
Stránky obsahují nanočástice stříbra a mědi. Ty kromě mechanického filtrování hubí bakterie.
I z takového zdroje se bude možné napít. Ilustrační foto.
I z takového zdroje se bude možné napít. Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Boston - Američtí badatelé představili knihu, jejíž stránky mohou posloužit k přefiltrování vody.

Listy "pitné knihy", v níž se píše o tom, proč a jak je nutné životadárnou tekutinu před konzumací čistit, totiž obsahují nanočástice stříbra či mědi.

Stránky tak kromě mechanického filtrování fungují i jako antibakteriální činidlo - nebezpečné mikroorganismy spolehlivě hubí.

Nová technologie, představená na konferenci Americké chemické společnosti v Bostonu, byla otestována na kontaminovaných vzorcích odebraných z pětadvaceti míst v Jižní Africe, Ghaně a Bangladéši.

A ve všech případech vyhubila 99 procent všech nebezpečných bakterií. Mikroby hubí ionty, které se z nanočástic vyplavují.

"Jediné, co musíte udělat, je vytrhnout list, strčit ho do jednoduchého filtru a přecedit přes něj vodu z řeky, pramene nebo potoka. Cílíme na obyvatele rozvojových zemí," vysvětlila BBC vedoucí výzkumného týmu z Carnegie Mellon University v Pittsburghu Teri Dankovichová a připomněla, že přístup k pitné vodě nemá 663 milionů lidí.

Při analýze se sice v přefiltrované vodě objevily i stopové prvky použitých kovů, hladiny ale byly pod bezpečnými limity.

Jediná strana ze zmiňované knihy podle dosavadních testů vystačí na přefiltrování až 100 litrů vody a celý "výtisk" by tak měl vystačit jednomu člověku na čtyři roky.

Vynález se osvědčil jak v laboratorních podmínkách, tak přímo v terénu. Teď zbývá knihy vyrobit ve velkém a začít je distribuovat lidem, kteří trpí nedostatkem vody. Otázkou zůstává, zda stránky dokážou zlikvidovat i viry. Takto kontaminované vzorky totiž tým Dankovichové netestoval.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy