Boston - Američtí badatelé představili knihu, jejíž stránky mohou posloužit k přefiltrování vody.
Listy "pitné knihy", v níž se píše o tom, proč a jak je nutné životadárnou tekutinu před konzumací čistit, totiž obsahují nanočástice stříbra či mědi.
Stránky tak kromě mechanického filtrování fungují i jako antibakteriální činidlo - nebezpečné mikroorganismy spolehlivě hubí.
Nová technologie, představená na konferenci Americké chemické společnosti v Bostonu, byla otestována na kontaminovaných vzorcích odebraných z pětadvaceti míst v Jižní Africe, Ghaně a Bangladéši.
A ve všech případech vyhubila 99 procent všech nebezpečných bakterií. Mikroby hubí ionty, které se z nanočástic vyplavují.
"Jediné, co musíte udělat, je vytrhnout list, strčit ho do jednoduchého filtru a přecedit přes něj vodu z řeky, pramene nebo potoka. Cílíme na obyvatele rozvojových zemí," vysvětlila BBC vedoucí výzkumného týmu z Carnegie Mellon University v Pittsburghu Teri Dankovichová a připomněla, že přístup k pitné vodě nemá 663 milionů lidí.
Při analýze se sice v přefiltrované vodě objevily i stopové prvky použitých kovů, hladiny ale byly pod bezpečnými limity.
Jediná strana ze zmiňované knihy podle dosavadních testů vystačí na přefiltrování až 100 litrů vody a celý "výtisk" by tak měl vystačit jednomu člověku na čtyři roky.
Vynález se osvědčil jak v laboratorních podmínkách, tak přímo v terénu. Teď zbývá knihy vyrobit ve velkém a začít je distribuovat lidem, kteří trpí nedostatkem vody. Otázkou zůstává, zda stránky dokážou zlikvidovat i viry. Takto kontaminované vzorky totiž tým Dankovichové netestoval.