Londýn - Archeologové se poprvé od roku 1964 spustí k základům slavného kruhového monumentu Stonehenge.
Chtějí definitivně stanovit, kdy přesně byly kameny postaveny a k čemu kultovní místo, nacházející se zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Londýna, sloužilo.
Slavné naleziště se skládá z velkých šedomodrých pískovcových kusů. Stáří některých částí monumentu se odhaduje přibližně na pět tisíc let.
Lázně nebo pohřebiště?
Vědci doufají, že za pomoci moderní techniky a chemických analýz vzorků půdy zjistí více o Stonehenge, jednom z neodmyslitelných symbolů Velké Británie.
"Pokud chcete zjistit, jak, proč a kdy bylo Stonehenge vybudováno, musíte vykopat příkopy kolem kamenů a z toho, co tam najdete, určit stáří," řekl agentuře Reuters jeden ze dvou šéfů výzkumného týmu Geoff Wainwright.
- Dále čtěte: Australan staví na svém pozemku nový Stonehenge
Ten se spolu se svým kolegou Timem Darwillem domnívá, že Stonehenge původně fungovalo jako jakési lázně. Přesněji jako místo, kde se léčilo tělo a duše. Doufají, že pátrání jejich hypotézu potvrdí.
Podle jiných teorií šlo o poutní místo, o pohřebiště, o náboženský objekt, kde se přinášely oběti, nebo o monument, postavený k uctívání Slunce.
Některé kameny pocházejí z Walesu
Část modře zbarvených kamenů pochází z Preseli Hills ve Walesu, vzdáleného 250 kilometrů od Stonehenge. Darwill a Wainwright chtějí také podrobněji zjistit, jakým způsobem sem lidi před pěti tisíci lety tyto kameny přemístili.
Kameny obsahují modrou skalici a lidé v minulosti podle všeho věřili, že mají léčebné účinky.
- Přečtěte si: Británie zrušila tunel pod Stonehenge. Kvůli ceně
Archeologický průzkum potrvá dva týdny. Spolufinancuje ho televize BBC, která také odvysílá průběh a závěry výkopových prací ve svém pořadu Timewatch.
Vědci, zkoumající slavnou kamennou stavbu, loni překvapivě objevili poblíž Stonehenge neolitickou vesnici. Objev naznačil, že Stonehenge nebylo izolované, ale tvořilo součást mnohem většího komplexu.