Británie zrušila tunel pod Stonehenge. Kvůli ceně

man
8. 12. 2007 0:00
Ekologičtí aktivisté jsou rozhodnutím nadšeni
Stonehenge je jedním ze symbolů Británie a její možná vůbec nejznámější  památkou.
Stonehenge je jedním ze symbolů Británie a její možná vůbec nejznámější památkou. | Foto: new7wonders.com

Londýn - Několik let trvající diskuse o nové silnici nebo tunelu poblíž prehistorického monumentu Stonehenge na jihu Anglie končí.

Labouristická vláda Gordona Browna plány na výstavbu 2,1 kilometru dlouhého tunelu definitivně zavrhla. Poté, co padla i varianta nové silnice, tak zůstane slavné mystické místo beze změny.

Rozhodnutí uvítali ekologičtí aktivisté a lidé, kteří se obávali nepříznivých dopadů na památku, starou více než tři tisíce let.

Kabinet ale přiměly ke zrušení kontroverzního projektu především náklady. Odhadovaná částka 540 milionů liber (přes 19,5 miliardy korun) se premiérovi a ministrům zdála neúměrně vysoká.

"Nemůžeme před daňovými poplatníky smysluplně obhájit utracení takových peněz," uvedl ministr dopravy Tom Harris.

Britský premiér Gordon Brown.
Britský premiér Gordon Brown. | Foto: Reuters

Cílem nové silnice či tunelu mělo být zlepšení hustého provozu, který kvůli návštěvníkům a turistům kolem Stonehenge panuje.

Vše ale zůstane při starém. Opoziční konzervativci zrušení projektu kritizují, liberální demokraté naopak chválí.

"Plán by jedinečnou světovou památku, zapsanou na seznamu UNESCO, vystavil velkému přetížení a ohrožení," citovala agentura Reuters mluvčího liberálních demokratů pro kulturu a umění Dana Rogersona.

Skupiny, které bojovaly proti tunelu, oslavují.

"Vánoce přišly letos dříve," oznámila v prohlášení organizace Zachraňte Stonehenge (Save Stonehenge).

Zastánci opačného názoru ale tvrdí, že nynější zácpy na jediné silnici památku ohrožují mnohem více než zamítnutý plán. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy