Australan staví na svém pozemku nový Stonehenge

gaz
25. 3. 2008 12:00
Hotov bude do zimního slunovratu
Foto: new7wonders.com

Melbourne - Australský podnikavec se odhodlal k nevšednímu činu. S úderem zimního slunovratu 21. prosince má na jeho pozemku stát přesná kopie keltského monumentu Stonehenge.

"Dělám to, protože můžu," prozradil agentuře AP bývalý majitel úspěšného pivovaru Ross Smith. "Nikde na světě nebyl ještě kompletní Stonehenge postaven."

Nový Stonehenge sice nebude tak starý jako ten anglický, oproti tomu původnímu však bude mít některé výhody. Například se ho budou moci návštěvníci dotýkat.

Více o Stonehenge:

Smith doufá, že se mu tímto dílem na jeho pozemek v západní Austrálii podaří přilákat 200 až 300 tisíc turistů ročně. Svůj projekt, který nazval "Henge", chce také nabízet k pořádání svatebních obřadů.

Henge stojí 1,26 milionu dolarů a jeho součástí bude 101 granitových kamenů. Kromě toho zde Smith nechá postavit také dětský koutek a informační centrum. Na místě chce vybírat vstupné.

Komplex menhirů a kamenných kruhů Stonehenge stojí v jihoanglickém hrabství Wiltshire, přibližně 13 kilometrů severně od města Salisbury. Byl postaven v letech 3000 až 1600 před Kristem. Větší kameny byly kvůli stabilitě ve dvacátém století zality do betonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy