Boise (Idaho) - Biologům z malého výzkumného institutu 2AI Labs v americkém Idahu se při pátrání po smyslu barevného vidění u primátů podařilo vyvinout brýle korigující barvoslepost.
Konkrétně její nejvíce rozšířenou formu - neschopnost rozlišit červenou a zelenou barvu. Ta postihuje jednoho z deseti mužů, ženy jí trpí méně často.
Růžově zabarvené brýle s čočkami Oxy-Iso zmíněný oční defekt plně korigují.
Teoretický neurobiolog Mark Changizi je vynalezl, když se snažil prokázat, že zatímco u ostatních primátů se barevné vidění vyvinulo, aby usnadnilo sběr lesních plodů, u člověka evoluce citlivost na barvy prohloubila, aby mu umožnila číst ze zabarvení obličeje emoční a zdravotní stav ostatních lidí.
Changizi chtěl spolu s kolegou vyvinout brýle, které by barevnou citlivost u zdravých lidí zvýšily, nakonec ale vyvinul čočku, jež umožňuje rozlišit červenou a zelenou i barvoslepým.
"Ačkoliv jsme naši technologii nevyvíjeli k léčbě barvosleposti, to, že čočky mohou pomoci i lidem nerozlišujícím červenou a zelenou barvu, nás nepřekvapuje," napsal Changizi na svém blogu.
Jste barvoslepí? Otestujte se:
Čočky fungují tak, že filtrují určité vlnové délky viditelného světla (světelného spektra). Tím oku, zjednodušeně řečeno, ulehčí práci a umožní mu "soustředit" se lépe na rozlišení červené a zelené. Odfiltrování části viditelných vlnových délek se samozřejmě musí někde projevit. V tomto případě částečným potlačením rozdílů mezi žlutou a modrou.
Brýle už testují dobrovolníci a hlásí spokojenost. Jedním z nich je Daniel Bor ze Sussexské univerzity. Prohlásil, že když čočky Oxy-Iso poprvé vyzkoušel, "zachvěl se nadšením".
S brýlemi na nose poprvé v životě úspěšně prošel testem barvosleposti.
"Největší potíž mi dělalo, když někdo v grafu na semináři použil červenu a zelenou barvu. Nerozeznal jsem rozdíl. Pak tu byl také můj občas podivný styl oblékání, který musela korigovat má žena," svěřil se Bor listu The Daily Mail.