Austin - Na Marsu je možná více vody v podobě ledových příkrovů, než se dosud předpokládalo. Kromě polárních čepiček existují totiž i jiné ledové masivy.
Jeden takový objevili nedávno vědci z Texaské univerzity. Referoval o tom časopis Science.
Pomocí bočního radaru provedla sonda Mars Reconnaissance Orbiter průzkum planiny Hellas, která se nachází na jižní marsovské polokouli a jejíž centrum leží na 70. stupni východní délky a 43. stupni jižní šířky rudé planety.
Pod kamenitým povrchem východní části planiny, kterou tvoří masivní pánev, nalezl přitom tým pod vedením astrogeologa Johna Holta masivní příkrov ledu. A ne jen ledajaký - jeho mocnost dosahovala 800 metrů.
Jedná se přitom o relativně čistý led - příměsi kamení a prachu netvoří více než deset procent.
Jak se ale tak mocný led dostal mimo polární oblasti planety? Holt se domnívá, že jde o relikt z marsovské doby ledové, který se později vlivem eroze a tektonické činnosti dostal pod povrch.
Důkazů o existenci vody na Marsu, ať již v podobě par, suchého či klasického ledu, je dnes celá řada. Kromě nepřímých (morfologická analýza povrchu planety), jde také o přímý průzkum vzorků hornin, který loni provedla sonda Phoenix.