Tým archeologů z Gibraltarského muzea totiž objevil v jeskyni Gorham nejmladší nalezené zbytky kostí a nářadí pravěkých lidí.
Kosterní nálezy, které byly staré "pouze" 28 000 let, podle vedoucího výzkumného týmu Clivea Finlaysona dokonce naznačují, že poslední neandrtálec mohl tuto oblast opustit až před 24 000 lety.
Tip: Neandrtálec byl sympaťák, tvrdí vědci-čtěte ZDE
Gibraltar: Poloostrov neandrtálců
Pokud by se podařilo tuto hypotézu potvrdit, znamenalo by to, že tito "blízcí příbuzní" moderního člověka žili na evropském kontinentu déle, než vědci předpokládali.
Důvody jejich dlouhého obývání jižní Evropy vidí archeologové v bohaté vegetaci a hlavně množství zvířat, která se v oblasti vyskytovala, a nebyl problém je lovit.
Vědci své závěry napsali ve studii, kterou uveřejnil ve svém nejnovějším vydání odborný časopis Nature.
Jejich nález zdaleka není prvním na tomto poloostrově. Již v minulosti zde byla nalezena řada pozůstatků člověka neandrtálského. Úplně první objev se datuje už do roku 1848.
Podle vědců neandrtálci osídlili asi před 100 000 lety rozlehlá území sahající od Španělska po jižní Rusko a západní Asii a několik tisíc let žili vedle předchůdců moderního člověka. Vymizeli zhruba před 30 000 lety.