Neandrtálec byl sympaťák, tvrdí vědci

DPA, ČTK
15. 6. 2006 0:01
Bonn - Představa neandrtálce jako grobiánské bytosti mávající kyjem je sice všeobecně rozšířená, ale nepravdivá.

Ve skutečnosti byl tento vzdálený bratranec moderního člověka přijatelně sympatického vzhledu a nesporně se dovedl i příjemně usmívat.

Shodly se na tom dva týmy německých a zahraničních odborníků, které k blížícímu se 150. výročí objevení první kostry tohoto pračlověka v Neandertalském údolí poblíž německého Düsseldorfu vytvořily pomocí nejnovějších počítačových metod nový vzhled jeho obličeje a postavy, napsala agentura DPA.

Jejich výtvory - vědecky a počítačovou technikou podložené zpodobení hlavy a těla - budou zlatým hřebem expozic připravovaných v obou muzeích na léto k jubileu "objevení" člověka neandrtálského.

"Nejznámější pračlověk na světě byl dosud zobrazován různě, i když také s odvoláním na vědu. My jsme podobu vytvořili na základě nejnovějších vědeckých poznatků podle jeho lebky, se zohledněním jeho individuality a způsobu života," řekl Michael Schmauder z Porýnského muzea.

Rovněž při rekonstrukci v Neandertalském muzeu v Mettmannu vznikla postava neandrtálce jako obratného lovce s potutelným úsměvem na tváři a opřeného o oštěp.

Oba týmy vycházely z digitalizovaných částí lebky "prvního" neandrtálce, objevených v roce 1856 v tomto regionu Německa. Dodatečné vykopávky v místě původního nálezu v roce 1997 umožnily najít další drobné části lebky a zbývající části byly doplněny podle lebek a kostí nalezených v Itálii a Francii.

Na to počítač dotvaroval měkké tkáně, čímž byl dán celkový vzhled tváře; naformoval například i zřetelnou bradu, kterou dosavadní výzkumy neandrtálci upíraly.

Ani ty nejexaktnější vědecké metody však nemohou při rekonstrukci poskytnout přímo výraz tváře, který je vždy určitou "uměleckou licencí" tvůrců. 

Rozpláclý nos a kožený "oděv" kolem beder jsou podle očekávání, výraz tváře je ale v obou případech uvolněný. Neandrtálec není chápán jako nějaké ryčící polozvíře, jak byl zpodobňován donedávna, ale je podán jako schopný lovec středního věku, který ví o životě svoje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy