Jakutsk (Rusko) - Skupina ruských a japonských vědců hlásí unikátní objev. Na Sibiři nalezli tělo 40 tisíc let starého hříběte. Je natolik zachovalé, že má hřívu, chlupy, ocas i orgány.
Zvíře uchoval v dobrém stavu permafrost, věčně zmrzlá půda.
Perfectly preserved 40,000-year-old horse found in Siberia, scientists say https://t.co/Px4yLbeqoW pic.twitter.com/4k86o3DK8U
— Independent US (@IndyUSA) August 12, 2018
"Poprvé na světě někdo nalezl mladé hříbě, které je zároveň tak dobře zachovalé," popsal Semjon Grogorjev, který je ředitelem mamutího muzea ve městě Jakutsk a zároveň členem výpravy, která koně objevila. O nálezu informoval britský deník Independent s odkazem na ruský server Siberian times.
Odborníci odhadují, že kůň zemřel ve třech měsících. Nemá ale na těle žádná zranění, která by poukazovala na příčinu smrti.
Vědcům se dokonce podařilo získat místní vzorky jednotlivých půdních vrstev. "Po jejich prostudování budeme schopni vytvořit obraz toho, v jakém prostředí a kdy zvíře žilo," dodal vědec.
Vědci koně nalezli v propadlině Batagajka, která vznikla v důsledku tání permafrostu a je hluboká téměř sto metrů. V místních odjakživa budila respekt, získala si označení brána do podsvětí.
Tento nález není první v kráteru Batagajka. Před devíti lety zde místní našli tělo starodávného bizoního telete a část koňského těla.
Batagajka se nachází na ruském Dálném východě. V zemi se již dříve našly unikátní zkameněliny mamuta, které Severovýchodní federální univerzita v Jakutsku označila za "nejzachovalejší v dějinách paleontologie". Mamutí samice byla v tak dobrém stavu, že její tělo dokonce obsahovalo tekutou krev.