Zářící kusy zmrzlé vody by jim mohly poskytnout důležité údaje o klimatických změnách v průběhu věků, informovala dnes agentura Reuters.
Japonští vědci pracovali více než dva roky na základně Dome Fudži ve východní Antarktidě, kde vrtali do ledového povlaku. Na milion let starý blok narazili v lednu a rovnou jej odeslali na ledoborci do Japonska.
Podle vědců, kteří dnes válcovité vzorky ukázali světu, jde o nejstarší led, jaký se kdy podařilo najít.
Co přežije v ledu
Zajímavé výsledky může přinést především porovnávání vzduchových bublin z různých hloubek.
"Ledové jádro je stvořeno ze sněhu, který napadl ve vzdálené minulosti," řekl šéf projektu Hideaki Motojama z japonského Národního institutu pro polární výzkum, oblečený v kabátě v místnosti vychlazené na minus 20 stupňů Celsia.
Japonští vědci doufají, že se jim podaří najít led ještě starší a že budou moci zkoumat mikroorganismy, které by v něm mohly přežívat.
Ještě dvacet metrů
"Je tam velmi drsné prostředí s teplotami kolem minus 45 stupňů, a tak nevíme, jestli se tam mohl život zachovat," poznamenal Motojama. "Ale věříme, že organismy najdeme," dodal.
Vědci tvrdí, že pokud se provrtají o dalších 20 metrů dále do hloubky, narazí už na základní horninu.
Starší studie antarktického ledu naznačily, že koncentrace oxidu uhličitého a metanu jsou nyní daleko vyšší, než byly kdykoli během uplynulých 650 000 let.