Pomůže koalům a pak i lidem. Vědci na vačnatcích testují vakcínu na chlamydie

Jana Václavíková Jana Václavíková
26. 7. 2020 15:36
Medvídek koala a člověk toho nemají na první pohled moc společného. Spojuje je však jedna nezvyklá věc: reakce těla na nákazu chlamydiemi. U obou probíhá podobně, a tak vědci zkoušejí právě díky koalům přijít na vakcínu, která by mohla nemoci u lidí předcházet. Pomohla by pak i samotným vačnatcům.
Koala, ilustrační foto.
Koala, ilustrační foto. | Foto: PersianDutchNetwork / Wikimedia Commons / CC BY-SA

"Koala není jen vzácné zvíře. Ve skutečnosti je i velmi užitečný pro studium lidí," uvedl pro americký deník New York Times mikrobiolog Peter Timms z Univerzity Sunshine Coast v australském Queenslandu, který na vývoji vakcíny pracuje už deset let.

Nákaza bakteriemi chlamydie se jak u lidí, tak u koalů projevuje těžkými záněty a zjizvením reprodukčních orgánů, vznikem cyst nebo také neplodností.

Koalové jsou ale vhodní i proto, že se u nich chlamydie vyskytují přirozeně. "Jsou tady (v Austrálii), mají chlamydie, a když jim dáme vakcínu, můžeme sledovat, co to s nimi udělá v přirozených podmínkách," vysvětluje Timms.

"Koala reprezentuje perfektní klinický model, protože s tímto zvířetem můžete dělat více experimentů než s lidmi," doplňuje ho imunoložka Paola Massariová, která na studii spolupracuje. "Získáte nějaké výsledky a zároveň tím nemoc léčíte."

Imunoložka tím naznačuje, že testování na koalech nemá za cíl pomoct jenom lidem, ale i australským vačnatcům, u kterých může mít infekce daleko těžší průběh. Z reprodukčních orgánů může postoupit až do močového měchýře a koalové mohou i oslepnout, píše specializovaný server BioOne.

Infekce proto výrazně přispívá ke snižování počtů těchto zvířat -  za posledních dvacet let jejich populace klesla až o 80 procent a australský deník The Northern Daily Leader uvádí, že do 30 let by koalové mohli úplně vyhynout. "40 procent chlamydie, 30 procent auta a 10 procent psi," vypočítává Rosemary Boothová, ředitelka nemocnice Australia Zoo Wildlife Hospital, důvody, jak se koalové nejčastěji dostanou do jejich péče. 

Infekce, která nás spojuje

Kdy a jak přesně se koalové poprvé nakazili chlamydiemi, vědci nevědí. Podle amerického deníku se ale domnívají, že příznaky onemocnění u koalů byly popsány už na konci 19. století. Tehdejší zoologové zjistili, že koalové trpí zánětem spojivek a také se u nich běžně vyskytují cysty na vaječnících a na děloze. Obojí jsou potíže spojené s chlamydiemi.

Na rozdíl od lidí se ale koalové nemohou léčit antibiotiky. Ta totiž kromě nežádoucích bakterií zabíjejí i ty, které zvířatům pomáhají s trávením eukalyptu. Pro koaly jde o základní součást jejich jídelníčku, ovšem bez správného natrávení jsou listy jedovaté. Projevilo se to při testování v loňském roce, kdy výzkumníci museli uspat jednoho z pěti koalů s trávicími problémy.

Obecně ale testy nové vakcíny zatím přinášejí dobré výsledky. Imunitní reakce přichází do 60 dní od aplikace. Poté by koalové měli být celoživotně chráněni proti infekci a zároveň by nemoc neměla přecházet z matky na mláďata.

Podle Timmse nyní probíhá poslední série testů, která by měla účinnost vakcíny ověřit. Pak by začalo plošné očkování koalů na severu Austrálie. Poznatky z této akce by získal tým vědců, který se zabývá vývojem vakcíny pro lidi.

Chlamydie přitom nenapadají jen člověka a koaly, ale i další živočichy jako žáby, ryby nebo papoušky. "Jsme také jenom zvířata," vysvětluje rozšíření nemoci napříč druhy Boothová. "Jenom o tom nepřemýšlíme."

Každý desátý teenager

Celosvětově jsou chlamydie jednou z nejrozšířenějších sexuálně přenosných nemocí mezi lidmi a ročně přibude 131 milionů nových případů. Infekce může podobně jako u koalů vést u žen k chronickým zánětům reprodukčních orgánů, k neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství nebo hlubokému pánevnímu zánětu. Infekce napadá i muže, kterým může poškodit sperma a zvyšuje riziko abnormalit při narození. 

Podle listu New York Times má nemoc jeden z deseti amerických teenagerů, kteří mohou virus rozšiřovat roky, aniž by o tom věděli. A i když se vyléčí, nic nezaručí, že se nenakazí znovu.

"Mají tuto dlouhotrvající chronickou infekci a ani o ní nevědí. A když je jim 28 let a řeknou si, že jsou připraveni mít dítě, zjistí, že je všechno špatně," dodává doktorka Toni Darvillová, která pracuje na vývoji vakcíny pro lidi.

Video: Koalové byli zařazeni do skupiny funkčně vyhynulých živočichů

Koalové byli zařazeni do skupiny funkčně vyhynulích živočichů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy