Berlín - Spolkové země bývalého východního Německa musí rychle vyřešit vážný problém. Úbytek obyvatel. Stále více Němců z východu Německa se totiž stěhuje do bohatší západní části Spolkové republiky.
Z prognózy německého statistického úřadu vyplývá, že pokud se nic nezmění, ubude ve východním Německu do roku 2060 sedmatřicet procent obyvatel.
Aby toho nebylo málo, více než třetina z lidí, kteří v bývalém NDR zůstanou, budou důchodového věku. Zatímco v roce 2008 tam žilo osm milionů Němců ve věku od 20 do 65 let, v roce 2060 jich budou jen čtyři miliony.
Migrace obyvatel směrem do západní části země, není ničím novým. Bývalá NDR se potýká s odlivem obyvatel, většinou ze sociálních a ekonomických důvodů, už od sjednocení v roce 1990.
Za posledních dvacet let se populace bývalé Německé demokratické republiky snížila o dva miliony. Počet lidí, kteří hodlají na východě zůstat se ale příliš nezvyšuje, a tak se nyní situace stává kritickou.
Problémy s demografickým složením obyvatelstva sužují i západní Německo, i když ne v takové míře. Za padesát let bude každý třetí obyvatel západního Německa ve věku nad 65 let. Úbytek obyvatelstva v západních spolkových zemích nezpůsobuje stěhování obyvatel, ale nízká porodnost.
V celém Německu žije v současnosti zhruba 82 milionů osob. Statistici předpokládají, že do roku 2060 jejich počet klesne na 65 až 70 milionů. V následujícím půlstoletí bude podle statistiků na každou Němku připadat 1,4 narozeného dítěte. Aby se počet obyvatel zachoval a nesnižoval se, muselo by to být minimálně 2,1.
Z obliga není ani Česká republika. Právě naopak. Zatímco nyní žije v desetimilionové ČR zhruba 1,5 milionu lidí nad 65 let, v roce 2065 jich bude podle loňské prognózy Českého statistického úřadu 3,41 milionu. Česká populace přitom v této klesne pod devět milionů.