Začala evakuace z východního Aleppa. Sanitky odvážejí raněné

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 12. 2016 18:53
Povstalci, jejich rodiny a civilisté mají opustit poslední enklávu ve východním Aleppu. Rusko slíbilo všem bezpečný odchod. Syrská armáda uzavírá vojenskou operaci na východě města.
Autobusy v Aleppu.
Autobusy v Aleppu. | Foto: Reuters

Damašek – Evakuace povstalců a civilistů z východního Aleppa začala. Z města vyjely v rámci nejnovějšího příměří první dva evakuační konvoje. V prvním bylo odvezeno 951 lidí, mezi nimi 108 raněných a 200 povstaleckých bojovníků. Svědci dále viděli ženy a děti, napsala ČTK. Druhý tvořilo 15 autobusů, uvedla syrská státní televize.

Syrský prezident Bašár Asad označil pád města za historický okamžik. Podle Moskvy syrská armáda ve městě usmrtila přes 900 povstaleckých bojovníků a zničila desítky kusů těžké výzbroje.

Evakuace se má podle Ruska týkat asi 5000 lidí a většina z nich bude odvezena do provincie Idlib na severozápadě Sýrie. Turecko hovoří o 50 000 lidech, kteří mají město opustit do tří dnů. Evakuace je výsledkem jednání o příměří, které vyjednali kromě Sýrie také její spojenci z Ruska a Íránu. Zájmy povstalců na jednání zastupovalo Turecko.

Evakuace sice může ukončit dlouhý a brutální boj o východní Aleppo, ale jak ve čtvrtek řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, syrská válka může trvat ještě roky. Na vyčerpání lidských sil a zásob zbraní nelze podle ministra spoléhat, protože bojovníci i zbraně přicházejí ze zahraničí. Zaorálek počítá s tím, že válka může trvat i dalších deset let.

Podle zpravodaje agentury Reuters v aleppské čtvrti Ramúsa, o kterou se ještě nedávno tvrdě bojovalo, vojáci loajální prezidentu Bašáru Asadovi brzy ráno na konvoj stříleli. Tři lidé byli zraněni, jeden zemřel. Evakuace kvůli tomu ale přerušena nebyla. Poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland řekl, že Rusko slíbilo, že evakuace bude rychlá a klidná. To nakonec potvrdili i pracovníci WHO.

Reuters se odvolává na záchranáře ve východním Aleppu a na svědky, kteří slyšeli několikaminutovou střelbu. Následně syrská státní televize obvinila povstalce, že ostřelují část Aleppa před několika dny dobytou vládními silami.

Operace ukončena

Na evakuaci dohlíží Rusko, které poskytlo letecké snímky postupujícího prvního konvoje, v němž byly podle zdroje z Damašku autobusy a sanitky s ženami, dětmi a zraněnými. Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že z Aleppa odjelo 19 sanitek a 21 autobusů s civilisty a zraněnými. Podle zástupkyně WHO pro Sýrii Elizabeth Hoffové svědci viděli v autobusech "ženy a malé děti a několik mužů". O druhém konvoji je znám zatím pouze počet jedoucích autobusů, nikoli množství lidí.

Ruské ministerstvo obrany ohlásilo, že prezident Vladimir Putin nařídil ruským vojákům odvézt povstalce do Idlibu. Tato provincie na severozápadě Sýrie je nyní hlavním útočištěm odpůrců syrského režimu. Část jich je ještě v jižní provincii Dará.

Podle generálního štábu ruské armády syrští vojáci v Aleppu usmrtili přes 900 povstaleckých bojovníků a zničili desítky kusů těžké výzbroje. Tisícovka povstalců byla autobusy z města vyvezena a 3000 jich Aleppo dobrovolně opustilo. Polovina z nich byla amnestována.

Příměří ve městě dohodli turečtí a ruští vyjednavači v noci ze středy na čtvrtek, platí od půl druhé ráno středoevropského času. Evakuace měla začít už ve středu ráno, ale kvůli novým požadavkům vyjednávajících stran se zpozdila. Írán a šíitské jednotky bojující po boku syrské armády vyjednaly také evakuaci dvou šíitských vesnic, které v provincii Idlib obléhali povstalci. Dopoledne tam pro obyvatele obcí Fúa a Kafrája zamířily autobusy i sanitky.

Evakuace je provedena podle stejného modelu jako dříve v Homsu nebo na některých předměstích Damašku.

Asadova vláda souhlasila s přesunem rebelů a obyvatel po dlouhotrvajících bojích, masivním bombardování a obklíčení města syrskou armádou.

Evakuace zároveň znamená definitivní kapitulaci opozice v Aleppu. Válka v Sýrii bude pokračovat, ale Asadův režim s podporou Ruska a Íránu nyní ovládá všechna velká města a klíčové oblasti v západní části země.

K situaci v Aleppu se před summitem EU vyslovili také evropští politici. Za nejdůležitější považují ochranu civilistů a jejich evakuaci a dále pak pro ty, kteří se rozhodnou zůstat, zajištění humanitární pomoci. Český premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil význam humanitární pomoci, která do země směřuje, a řekl, že Česko je v tomto ohledu aktivní. Podle britské premiérky Theresy Mayové musí unie jednoznačně dění v Sýrii odsoudit. Asad a jeho podporovatelé z Ruska a Íránu jsou podle ní za tragédii zodpovědní. Britský ministr obrany Michael Fallon prohlásil, že Británie stále vidí budoucnost Sýrie bez Asada.

Rusko oznámilo, že syrská armáda s pomocí ruského letectva stabilizovala situaci v Palmýře. Radikálové z Islámského státu o víkendu obnovili boj o toto historické město.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy