Ve vraždě slovenského advokáta se objevila česká stopa

ČTK ČTK
12. 11. 2010 16:57
O sporné miliardové směnky plynárenského podniku se zajímala česká firma
Foto: ČTK

Bratislava - Vyšetřování vraždy slovenského elitního právníka a posledního předsedy československého ústavního soudu Ernesta Valka se začíná zužovat na možné souvislosti s případem směnek Slovenského plynárenského průmyslu (SPP).

Tvrdí to slovenský deník Pravda s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Valka, který v minulosti zastupoval SPP ve směnkovém sporu, se podle deníku snažila kontaktovat skupina z České republiky, která se dožaduje proplacení směnek.

Policie vyšetřování dál odmítá komentovat.

O kterou skupinu z Česka by mělo jít, deník nenapsal. Uvedl však, že ke spojení s Valkem se tato skupina pokusila využít člena představenstva jednoho ze známých bratislavských hotelů, který býval uváděn ve spojitosti s podsvětím. Ten prý českým podnikatelům poskytl citlivé informace.

Za Valkem tyto podnikatelské kruhy poslaly svého člověka. Není jisté, zda byl i Valkovým vrahem. Podle nejmenovaného zdroje Pravdy mohl advokáta kontaktovat profesionál, možná elitní policista.

Ministr vnitra Daniel Lipšic odmítl případné motivy komentovat. Zopakoval, že policie pracuje na prověření všech možných verzí.

Zároveň upozornil, že ne všechny medializované informace o případu jsou pravdivé. Média podle něj publikují i nepravdivé údaje od lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou analytici. Ministr dodal, že další informace o vraždě, které neohrozí vyšetřování, zveřejní policie zřejmě příští týden.

Valko byl zastřelen v pondělí ve svém domě v Limbachu nedaleko Bratislavy. Vražda zaskočila politiky i právníky.

Zavražděný bývalý ministr hospodářství z doby vlády Vladimíra Mečiara a bývalý šéf SPP Ján Ducký podepsal v 90. letech směnky v hodnotě stamiliard slovenských korun. Valko jako obhájce SPP u soudu dosáhl toho, že stát nemusel vyplatit 7,5 miliardy slovenských korun za 21 směnek.

V oběhu však zůstaly další kontroverzní směnky. Podle deníku Nový čas měl být Valko pověřen zastupováním SPP i v případě zbývajících směnek.

Právě v souvislosti se sporem o Duckého směnky Valko v roce 2000 prohlásil, že se obává o svou bezpečnost, a údajně si najal ochranku.

Slovenské deníky po Valkově smrti přinesly četné spekulace o možných motivech vraha. Kromě Duckého směnek připomínaly i spor kolem státní loterijní společnosti Tipos. Nejvyšší soud měl rozhodnout, zda Tipos zaplatí 66 milionů eur (1,6 miliardy Kč) soukromé firmě za neoprávněné používání know-how. Podle některých médií měl případ převzít právě Valko, protože Tipos už zastupoval před ústavním soudem.

 

Právě se děje

Další zprávy