Zavražděný Ernest Valko prý cítil před smrtí aceton

Monika Horáková
11. 11. 2010 12:17
Aceton skryje všechny pachové stopy, říká bezpečnostní analytik Žitný
Foto: ČTK

Bratislava - Tři dny po zavraždění prominentního slovenského advokáta Ernesta Valka stále visí otazníky nad tím, co stálo za jeho smrtí.

Do médií nyní uniklo závažné sdělení jedné z Valkových spolupracovnic, která s advokátem telefonovala krátce před jeho smrtí. Valko si podle ní během telefonátu stěžoval, že v bytě cítí aceton.

Deník Aktuálně.sk citoval v této souvislosti bezpečnostního analytika Milana Žitného, který potvrdil, že aceton znemožní následné pátrání za pomoci policejních psů. Látka má totiž schopnost všechny pachové stopy zničit.

To by potvrdilo verzi, že se jednalo o vraždu na objednávku.

Televize TA3 zase přišla s informací, že Valka zasáhla nikoli jedna, ale dvě střely. Televize se odvolala na zdroje blízké policii. Policejní prezident Jaroslav Spišiak však již v úterý informoval, že se jednalo o jeden výstřel. Zároveň však také uvedl, že výstřel padl z několika metrů, zasáhl srdce a plíce a u lopatky vyšel ven.

Toto sdělení by tedy vyvracelo původní informaci, že Valko byl zastřelen zezadu.

Slovenská média přinesla také tvrzení slovenského ministra vnitra, že Valko se o svůj život nebál, protože v opačném případě by se na ministra jako svého dobrého přítele obrátil s prosbou o pomoc.

Již citovaný bezpečnostní analytik Milan Žitný však podle deníku Aktuálně.sk řekl, že Ernest Valko obavy měl, a to v souvislosti s kauzou Tipos, v níž této státní firmě hrozí vyplacení 60 milionů eur ve sporu s kyperskou společností Lemikon.

Společnost Tipos podle Žitného přišla minulý týden o právníka a vše nasvědčovalo tomu, že právníka by měl zastoupit právě Valko.

Advokátův dům byl dlouhodobě střežen společností Profi Security a nebylo snadné se do něj bez majitelovy vůle dostat. Je tedy možné, že Valko svého vraha do domu pustil sám.     

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy