V Turecku začal první proces kvůli puči. U soudu stojí policisté, kteří měli hlídat Erdoganův palác

ČTK ČTK
27. 12. 2016 12:30
U Istanbulu začal první velký proces, kdy před soudem stojí údajní červencoví pučisté. Obžaloba viní více než dvacet policistů z toho, že neposlechli rozkazy, aby během převratu hlídali palác tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Některým policistům hrozí až doživotí. Turecko kvůli puči pozatýkalo na 40 tisíc lidí a další desítky tisíc lidí přišly v práci o místo. Duchovní Fethullah Gülen, kterého Erdogan označil za strůjce pokusu o puč, obvinění odmítl.
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara – V areálu věznice Silivri u Istanbulu začal v úterý první velký proces s policisty, které žalobci podezírají ze spoluúčasti na nezdařeném červencovém puči. Před soudem stojí kvůli neplnění rozkazů celkem 29 policistů.

Jednadvaceti z nich hrozí v případě usvědčení doživotní trest. Podle obžaloby byli členy v hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Turecko připisuje pokus o převrat namířený proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Během puče měli chránit prezidentský palác, což prý neudělali.

Osmi dalším policistům hrozí tresty od 7,5 do 15 let vězení.

Turecko kvůli puči pozatýkalo na 40 tisíc lidí a další desítky tisíc osob přišly v práci o místo. Zátahy se týkají armády, policie, veřejné správy i soukromého sektoru.

Duchovní Gülen, kterého Erdogan viní z pokusu o puč, žije v USA. Obvinění z přípravy převratu odmítl.

Údajní hlavní strůjci převratu mají být souzeni později v Ankaře, podle agentury Reuters zřejmě příští rok. Ankara už ohlásila, že bude potřeba postavit zvláštní soudní síň, protože ty stávající nedokážou pojmout tak velký počet obžalovaných osob.

V Turecku se už konalo několik menších procesů, ale ten, který začal v úterý, je považován za první velké soudní řízení, navíc vedené v největším městě státu. Provází ho přísné bezpečnostní podmínky, u soudní síně hlídkuje množství policistů a novináři nedostali povolení vzít si dovnitř fotoaparáty ani žádná jiná zařízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy