V Turecku začal první proces kvůli puči. U soudu stojí policisté, kteří měli hlídat Erdoganův palác

ČTK ČTK
27. 12. 2016 12:30
U Istanbulu začal první velký proces, kdy před soudem stojí údajní červencoví pučisté. Obžaloba viní více než dvacet policistů z toho, že neposlechli rozkazy, aby během převratu hlídali palác tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Některým policistům hrozí až doživotí. Turecko kvůli puči pozatýkalo na 40 tisíc lidí a další desítky tisíc lidí přišly v práci o místo. Duchovní Fethullah Gülen, kterého Erdogan označil za strůjce pokusu o puč, obvinění odmítl.
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara – V areálu věznice Silivri u Istanbulu začal v úterý první velký proces s policisty, které žalobci podezírají ze spoluúčasti na nezdařeném červencovém puči. Před soudem stojí kvůli neplnění rozkazů celkem 29 policistů.

Jednadvaceti z nich hrozí v případě usvědčení doživotní trest. Podle obžaloby byli členy v hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Turecko připisuje pokus o převrat namířený proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Během puče měli chránit prezidentský palác, což prý neudělali.

Osmi dalším policistům hrozí tresty od 7,5 do 15 let vězení.

Turecko kvůli puči pozatýkalo na 40 tisíc lidí a další desítky tisíc osob přišly v práci o místo. Zátahy se týkají armády, policie, veřejné správy i soukromého sektoru.

Duchovní Gülen, kterého Erdogan viní z pokusu o puč, žije v USA. Obvinění z přípravy převratu odmítl.

Údajní hlavní strůjci převratu mají být souzeni později v Ankaře, podle agentury Reuters zřejmě příští rok. Ankara už ohlásila, že bude potřeba postavit zvláštní soudní síň, protože ty stávající nedokážou pojmout tak velký počet obžalovaných osob.

V Turecku se už konalo několik menších procesů, ale ten, který začal v úterý, je považován za první velké soudní řízení, navíc vedené v největším městě státu. Provází ho přísné bezpečnostní podmínky, u soudní síně hlídkuje množství policistů a novináři nedostali povolení vzít si dovnitř fotoaparáty ani žádná jiná zařízení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy