Policie v Turecku zatkla desítky univerzitních učitelů. Viní je z napojení na Gülena

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2016 16:15
Přes 50 akademických pracovníků spojených s Istanbulskou univerzitou bylo v pátek zatčeno. Podle turecké státní agentury Anadolu úřady podezírají zatčené z napojení na duchovního Fethullaha Gülena, označovaného za osnovatele puče.Turecká policie podnikla razie v celkem 12 provinciích. Zatýkala univerzitní profesory a další akademické pracovníky. Mezi zadrženými je i šéf jedné z menších politických stran, uvedla televize CNN Turk.
Foto: Reuters

Ankara - Turecká policie v souvislosti s červencovým zmařeným pokusem o státní převrat zatkla více než 50 akademických pracovníků spojených s Istanbulskou univerzitou.

Podle turecké státní agentury Anadolu úřady podezírají zatčené z napojení na duchovního Fethullaha Gülena, označovaného za osnovatele puče. Právní experti Rady Evropy označili rozsáhlé zatýkání a propouštění státních zaměstnanců v zemi za porušení mezinárodních zákonů a turecké ústavy.

Turecká policie podnikla razie v celkem 12 provinciích, v nichž zatýkala univerzitní profesory a další akademické pracovníky. Mezi zadrženými je i šéf jedné z menších politických stran, uvedla televize CNN Turk.

Turecké úřady po neúspěšném pokusu o převrat podnikají tažení vůči kritikům vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rámci rozsáhlých čistek už bylo nuceno odejít z práce přes 100 000 státních zaměstnanců, mezi nimiž jsou vedle učitelů například i soudci nebo prokurátoři. Úřady nechaly zavřít i mnoho opozičních médií. Na 36 000 osob skončilo ve vězení.

V listopadu podnikla policie podobný zátah, při němž skončily v celách desítky lidí spojených s istanbulskou technologickou univerzitou Yildiz.

Gülen, který žije ve Spojených státech, jakékoli spojení s pučisty odmítá. Erdogan v souvislosti se zatýkáním čelí mezinárodní kritice, podle níž se snaží likvidovat nepohodlné představitele ideové opozice.

Jedna z dosud nejostřejších reakcí přišla z Rady Evropy, jejíž členskou zemí je i Turecko. Skupina jejích právních expertů vydala stanovisko, podle něhož jsou rozsáhlé čistky nejen v rozporu s mezinárodními normami, ale i se samotnou tureckou ústavou. "Způsob, jímž jsou pročišťovány státní úřady, vytváří silný dojem svévolnosti," citovala zprávu agentura Reuters.

Turecko podle expertní skupiny sice patrně mělo důvod k vyhlášení výjimečného stavu, rozhodnutí propouštět zaměstnance místo jejich dočasného suspendování však bylo chybné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy