Ve vězení zemřel vrah Charles Manson. Samotářský šílenec, jehož "rodina" zabila generaci hippies

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 11. 2017 10:34
Vícenásobný vrah Charles Manson byl ve vězení od roku 1971 a soud dvanáctkrát zamítl jeho žádost o předčasné propuštění. Spolu s ním byli odsouzeni čtyři jeho stoupenci.
Charles Manson, 2017
Charles Manson, 2017 | Foto: Reuters

Los Angeles - Vícenásobný vrah Charles Manson odpykávající si doživotní trest vězení v neděli večer zemřel. Podle agentury AP to oznámila mluvčí kalifornských vězeňských úřadů, která prohlásila, že šlo o přirozenou smrt.

Mansonovi bylo 83 let.

Manson podle sdělení úřadů zemřel v nemocnici. Už nějakou dobu trpěl blíže neupřesněnými zdravotními problémy, kvůli nimž byl před časem hospitalizován.

List Los Angeles Times a další média začátkem letošního roku napsaly, že má problémy se srdcem, zatímco další média informovala o potížích trávícího traktu.

Manson a jeho skupina převážně mladých žen, známá jako "Mansonova rodina", během dvou dní v srpnu 1969 povraždili v Los Angeles sedm lidí, včetně herečky Sharon Tateové, manželky režiséra Romana Polanského.

Tateové tehdy bylo 26 let a byla v osmém měsíci těhotenství, když ji Mansonovi následovníci ubodali. Tento brutální masakr otřásl veřejností nejen v USA.

Kromě tohoto zločinu byl Manson odsouzen i v souvislosti s dalšími dvěma vraždami: jedné z července téhož roku a druhé rovněž ze srpna.

Manson byl ve vězení Corcoran od roku 1971 a soud dvanáctkrát zamítl jeho žádost o předčasné propuštění. Spolu s ním byli na doživotí odsouzeni čtyři jeho stoupenci - tři ženy a jeden muž.

Samotářský šílenec

Charles Manson se narodil 12. listopadu 1934 jako Charles Milles Maddox v Cincinnati v Ohiu. Během procesu byl prezentovaný jako samotářský šílenec s obrovskou přesvědčovací schopností.

Charles Manson v roce 1970 na začátku soudu kvůli zavraždění Sharon Tateové.
Charles Manson v roce 1970 na začátku soudu kvůli zavraždění Sharon Tateové. | Foto: ČTK

Jeho matka ho porodila v pouhých 16 letech. Byla alkoholička a prostitutka, Manson rád vyprávěl historku o tom, že ho chtěla jako malého prodat za pivo.

Biologického otce nikdy neviděl a většinu života strávil v nápravných zařízeních pro mladistvé a ve vězení za krádeže, padělání platebních karet nebo za organizování prostituce. Od jednoho spoluvězně se naučil hrát na kytaru a stal se hudebníkem.

Na policii byl Manson registrován jako nebezpečný muž s násilnickými sklony. Po propuštění z věznice v roce 1967 založil na sklonku éry hippies komunitu, která se do dějin zapsala pod označením Mansonova rodina. Manson si nechal narůst dlouhé vlasy a vousy a se svými obdivovateli se v San Francisku věnoval nevázanému sexu nebo drogovým orgiím.

Jako podprůměrný hudebník se spřátelil s některými opravdovými hvězdami a jeho píseň se tehdy dokonce ocitla na albu slavných Beach Boys.

Rasistická apokalyptická válka

Mansonova skupina se později usadila na Spahnově ranči nedaleko Los Angeles, kde Manson začal plánovat zločiny, které svou bestialitou a brutalitou šokovaly i otrlé kalifornské policisty. 

Manson nařídil svým žákům, aby náhodně zabíjeli obyvatele bělošské luxusní čtvrti v Los Angeles v naději, že rozpoutá apokalyptickou rasistickou válku proti "bílým bohatým vepřům" zejména z oblasti showbyznysu, jak později vypovídal.

Společně se Susan Atkinsonovou, Charlesem Watsonem, Lindou Kasabianovou a Patricií Krenwinkelovou vnikli 9. srpna 1969 do domu hudebního producenta Terryho Melchera, kterého Manson během osudného roku několikrát navštívil a kterého nenáviděl. Údajně totiž nerozpoznal Mansonovy hudební "kvality".

Roman Polanski a Sharon Tateová.
Roman Polanski a Sharon Tateová. | Foto: Archiv

Zabijte je všechny, přikázal svým žákům, a výsledkem krvavého řádění bylo pět mrtvých.

Mezi nimi i herečka Sharon Tateová, manželka režiséra Romana Polanského. Té bylo tehdy 26 let a byla v osmém měsíci těhotenství. Bez milosti byla ubodána k smrti. Atkinsonová, která zemřela ve vězení v roce 2009, při odchodu z domu napsala na vchodové dveře její krví "prase".

Následující den skupina "posílená" o Leslie Van Houtenovou a Steva Grogana pronikla do domu podnikatele Lena LaBianky, kterého rovněž i s jeho manželkou Rosemary zavraždila.

Marilyn Manson a Kasabian

Britský novinář Ivor Davis, autor knihy Five to die (Pět mrtvých), napsal, že Mansonovy vraždy znamenaly "smrt šedesátých let". Podle Davise "hrůza, která se odehrála v domě Sharon Tateové, nezabila jen všechny ty lidi, zabila doslova celou jednu generaci, životní styl, atmosféru".

Manson a čtyři členové jeho "rodiny", Atkinsová, Watson, Krenwinkelová a Leslie Van Houtenová, byli zatčeni, uznáni vinnými z vraždy a v roce 1971 odsouzeni k smrti. Díky tomu, že byl v Kalifornii v roce 1972 zrušen trest smrti, jim byl hrdelní trest změněn na doživotí. 

Manson byl ve vězení Corcoran od roku 1971 a soud dvanáctkrát zamítl jeho žádost o předčasné propuštění (naposledy v roce 2012).

Zločin stále budí hrůzu i morbidní zvědavost povzbuzovanou knihami, turistickými průvodci a internetovými stránkami. Své místo má i v pop kultuře.

Excentrický americký rocker Marilyn Manson například provokuje svým pseudonymem, který je složen z křestního jména slavné herečky Marilyn Monroe a Mansonova příjmení. Na své album The Spaghetti Incident? (1993) zařadila jednu z Mansonových písní skupina Guns N'Roses, britská kapela Kasabian si zase propůjčila jméno od jedné z vražedkyň.

V roce 2009 vzbudila pozornost informace, že jistý Matthew Roberts, který se živí jako DJ, je Mansonovým synem. "Nechtěl jsem tomu uvěřit. Byl jsem vystrašený a naštvaný zároveň. Je to stejné, jako kdybyste zjistili, že váš otec je Adolf Hitler," řekl tento muž.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy