Německý vrah-ošetřovatel usmrtil více lidí, než si policie myslela. Zabil přes 100 pacientů

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2017 12:53
Bývalý ošetřovatel Niels Högel zavraždil ve dvou německých nemocnicích 106 pacientů. Dosud se hovořilo o tom, že zabil kolem 90 pacientů. Vraždil na klinice v Oldenburgu a v nemocnici v Delmenhorstu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - Bývalý ošetřovatel Niels Högel zavraždil ve dvou německých nemocnicích více než 100 pacientů.

V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedly policie a státní zastupitelství v západoněmeckém Oldenburgu, které dokončily analýzu podezřelých případů. 

Dosud se vycházelo z toho, že muž, který už byl odsouzen na doživotí, zabil kolem 90 pacientů. Jde podle všeho o největšího masového vraha v dějinách Spolkové republiky.

Högel vraždil na klinice v Oldenburgu, kde pracoval v letech 1999 až 2002, a v nemocnici v Delmenhorstu, kde působil v letech 2003 až 2005. V Oldenburgu měl podle vyšetřovatelů na svědomí 38 životů, v Delmenhorstu dalších 62. K tomu je potřeba přičíst několik případů, za něž byl v roce 2015 odsouzen na doživotí.

Pět případů z Oldenburgu chtějí odborníci ještě přezkoumat. Čekají také na výsledky analýz, o něž požádali kolegy v Turecku. V této zemi je pohřbeno několik osob, které mohly patřit mezi Högelovy oběti.

Obrovské pochybení nemocnic

Ošetřovatel pomocí léků pacienty přiváděl do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. To se mu ale ne vždy podařilo.

Výběr nejznámějších případů vražd ve zdravotnictví

  • Harold Shipman - odsouzen 31. ledna 2000 k několikanásobnému doživotí za vraždu 15 pacientek. Podle posledních zkoumání zavraždil kolem 250 lidí.
  • Roger Andermatt - odsouzen 28. ledna 2005 k doživotí za 22 vražd. Zabíjel především staré ženy u nich doma i v domovech důchodců. Buď jim podal vysoké dávky léků na uklidnění, nebo je udusil polštářem.
  • Petr Zelenka - odsouzen 21. února 2008 k doživotí za 7 vražd a 10 pokusů o vraždu. Pacienty zabil podáním léku heparin na oddělení ARO v havlíčkobrodské nemocnici. Podle policie měl na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus.

Na jeho činy se přišlo až v červnu 2005. Tehdy jedna ze zdravotních sester viděla, jak pacientovi podává lék, který nemocný vůbec neměl dostat. Dnes čtyřicetiletý muž při svých činech používal například léky, které ovlivňují srdeční funkce.

Případ ukázal na obrovská pochybení v nemocnicích, kde Högel působil.

Už v Oldenburgu měli jeho kolegové k dispozici statistiku, z níž vyplývalo, že při jeho službách umírá velký počet pacientů. V Delmenhorstu se podle německých médií spolu zase bavili o tom, kolik asi zase za Högelovu službu zemřelo pacientů. Nikdo ale dlouho nezasáhl.

V roce 2008 muže soud v Oldenburgu poslal na 7,5 roku do vězení za pokus o vraždu. O sedm let později ho tentýž soud odsoudil k doživotí za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle. Ve stejný rok se Högel doznal ke zhruba 90 činům, při nichž podle něj zemřelo asi 30 pacientů.

Další obžaloba proti němu bude vznesena zřejmě začátkem příštího roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy