Caracas - Venezuelská opozice v neděli uspořádala neoficiální referendum, kterým chce zvýšit tlak na prezidenta Nicoláse Madura. Prezident plánuje vytvořit legislativní "superúřad", což podle jeho odpůrců upevní jeho diktaturu. Účast je zatím hojná, napsala agentura Reuters. Opozice slibuje zveřejnění výsledků ještě v neděli večer místního času.
Před jednou z volebních místností stříleli do davu ozbrojenci na motocyklech. Při přestřelce zřejmě přišla o život nejméně jedna osoba a další lidé byli zraněni. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.
Konání referenda o záměru vlády zřídit Ústavodárné shromáždění a pokračování Madurovy vlády schválil parlament, jehož autoritu ale vláda a nejvyšší soud neuznává. Dnešní plebiscit je reakcí na plán vlády uspořádat 30. července volby do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění.
Opozice bude tyto volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě. Vláda chce podle kritiků novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu.
Velký zájem, očekává se nadpoloviční většina
Už před otevřením dvou tisíc volebních místností se na mnoha místech v Caracasu lidé řadili do front, napsala agentura AFP. Hlasování se koná po celé zemi a provizorní volební místnosti se nacházejí v divadlech, na sportovních hřištích či kruhových objezdech. Hlasování se mohou zúčastnit i občané žijící v zahraničí.
Podle průzkumů odmítá zřízení Ústavodárného shromáždění 70 procent Venezuelanů a 80 procent nesouhlasí s politikou socialistické vlády, která zemi přivedla na pokraj bídy a paralyzovala veřejný život.
Očekává se, že z 19 milionů oprávněných voličů přijde hlasovat nadpoloviční většina.
Voliči mají v hlasování odpovědět na tři otázky: zda jsou pro svolání Ústavodárného shromáždění bez předchozího schválení v referendu, zda mají být nové volby a zda chtějí, aby armáda bránila ústavu z roku 1999 a podporovala parlament.
Sledovat víkendové události přijela v sobotu do Caracasu skupina bývalých prezidentů z Kolumbie, Kostariky a Bolívie.
O referendum je podle očitých svědků zájem, dobrovolníci nabízejí své automobily k dopravě hlasujících.
"Polovojenský gang" střílel do lidí
Hlasování však provázejí i incidenty. Ten nejhorší se odehrál v jedné z chudinských čtvrtí v Caracasu, kde "polovojenský" provládní gang začal střílet v místě, kam dorazily tisíce voličů.
Agentura Reuters mluví o dvou mrtvých a čtyřech zraněných. AFP s odvoláním na úřad prokurátora uvedla, že byla zabita jedna žena a tři další lidé byli zraněni.
Video z události ukazuje, jak se po výstřelech lidé rozprchli, mnoho z nich se schovalo do kostela, píše Reuters.
Voliči se obávají postihů v zaměstnání
Mnozí státní zaměstnanci se snaží účast v referendu skrývat před svými zaměstnavateli a kolegy podporujícími socialistickou vládu. Podle agentury Reuters se někteří Venezuelané nezdráhají využít převleků, aby se vyhnuli postihům.
Venezuelští novináři tvrdí, že k obavám je dobrý důvod. Po referendu proti tehdejšímu prezidentu Hugovi Chávezovi v roce 2004 vláda nechala zveřejnit seznam více než dvou milionů lidí hlasujících proti hlavě státu, kteří pak přišli o práci nebo byli vystaveni jiným ústrkům.
Opozice se z těchto důvodů snaží zajistit maximální anonymitu. Voliči mohou hlasovat v kterémkoli volebním středisku, voličské seznamy budou zničeny. Hlasující se na účasti domlouvají prostřednictvím sociálních sítí.
Ve Venezuele, zmítané už několik let hlubokou ekonomickou krizí, se od dubna konají téměř každý den protesty proti vládě.
Demonstrace Madurův režim tvrdě potlačuje, zemřelo při nich už přes sto lidí.