reklama
 
 

Ve věku 61 let zemřel vietnamský prezident Tran Dai Quang, podlehl vážné nemoci

Aktualizováno 21. 9. 2018 18:48
Vietnamský prezident Tran Dai Quang v čele země stál od roku 2016, podlehl vážné nemoci.

Hanoj/Praha - Ve věku 61 let v pátek zemřel vietnamský prezident Tran Dai Quang, v čele země stál od roku 2016. Vietnamská televize bez upřesnění uvedla, že přes úsilí domácích i zahraničních lékařů podlehl ve vojenské nemocnici v Hanoji vážné nemoci. Podle bývalého ministra zdravotnictví Nguyen Quoc Trieua, který nyní dohlíží na zdravotní péči o vysoce postavené činitele, byl prezident nemocný už řadu měsíců.

"Začal vykazovat známky nemoci v červnu loňského roku, od té doby se šestkrát léčil v Japonsku," řekl Trieu agentuře Reuters. "Trpěl vysoce nakažlivým virem, na který není dostupná žádná účinná léčba," dodal bez dalších podrobností.

Do Vietnamu už míří projevy soustrasti z celého světa. S kondolencí se připojil také prezident České republiky Miloš Zeman, který zaslal telegram viceprezidentce Vietnamské socialistické republiky Dang Thi Ngoc Thinh, v němž vyjádřil nad skonem prezidenta hluboký zármutek.

"Prezident Quang patřil k významným osobnostem Vietnamu. Rád vzpomínám na osobní setkání s ním během mé návštěvy Vietnamské socialistické republiky v roce 2017 a velmi si cením jeho přínosu pro rozvoj česko-vietnamských vztahů. Jsem přesvědčen, že ačkoliv prezident Quang již není mezi námi, v srdcích a vzpomínkách národa si místo uchová navždy," uvedl Zeman.

Quang do svého zvolení prezidentem v dubnu 2016 působil jako ministr veřejné bezpečnosti. Jeho volba v parlamentu tehdy byla formální, neboť ho předem do prezidentské funkce vybral sjezd vládnoucí komunistické strany.

Prezident je ve Vietnamu spíše ceremoniální funkcí, ekonomické otázky spadají do kompetence premiéra. Nejvyšší postavení v triumvirátu politického vedení země má ale generální tajemník komunistické strany Nguyen Phu Trong. Zemi prakticky řídí mocné 19členné stranické politbyro, které o důležitých otázkách rozhoduje na tajných zasedáních.

autor: ČTK | 21. 9. 2018 7:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama