Zemřel americký senátor John McCain. Veterán z Vietnamu, který kritizoval Trumpa

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2018 10:46
Ve věku 81 let v sobotu zemřel americký republikánský senátor John McCain. Někdejší válečný vězeň z Vietnamu a neúspěšný kandidát v amerických prezidentských volbách v roce 2008 prohrál boj s agresivní formou rakoviny mozku. Do Senátu byl zvolen za stát Arizona.
John McCain.
John McCain. | Foto: Reuters

Washington - Ve věku 81 let v sobotu zemřel americký republikánský senátor John McCain. S odkazem na sdělení jeho kanceláře o tom informovala agentura Reuters.

McCain, který byl senátorem za stát Arizona, někdejší válečný vězeň během války ve Vietnamu a neúspěšný kandidát v amerických prezidentských volbách v roce 2008, prohrál boj s agresivní formou rakoviny mozku.

"Senátor John Sidney McCain III zemřel v 16:28 (místního času), 25. srpna. V době smrti u něj byla jeho manželka Cindy a jejich rodina. Věrně sloužil Spojeným státům 60 let," stálo v prohlášení jeho kanceláře.

McCainova dcera Meghan uvedla, že je před ní životní úkol žít podle vzoru, kterým byl její milující otec. "Nadcházející dny a roky nebudou bez mého otce stejné, ale budou to dobré dny, naplněné životem a láskou, podle toho, jakým nám šel příkladem," stálo v prohlášení zveřejněném na Twitteru.

Ve Vietnamu ho zajali a mučili

McCain více než rok bojoval s glioblastomem, který je označován za nejagresivnější typ mozkových nádorů. Pacienti s touto diagnózou umírají v průměru do tří měsíců, a pokud jsou optimálně léčeni, pak v průměru za jeden rok.

Lékaři McCainovi objevili nádor loni v červenci, když podstoupil chirurgické odstranění krevní sraženiny nad levým okem. V pátek s odvoláním na politikovu rodinu list The New York Times informoval, že se McCain rozhodl léčbu ukončit. Příští středu by měl politik oslavit 82. narozeniny.

Z armády do nejvyšší politiky

McCain byl synem a vnukem námořních admirálů. Jako pilot se účastnil vietnamské války, v říjnu 1967 byl ale sestřelen, zajat a v zajetí strávil následujících pět a půl roku. Ve vězení byl i mučen. Nabídky na propuštění však odmítal, protože jako syna vysokého důstojníka jej chtěli Vietnamci využít k propagandě.

John McCain během rozhovoru k vietnamské válce, rok 1973.
John McCain během rozhovoru k vietnamské válce, rok 1973. | Foto: Reuters

V roce 1982 byl McCain zvolen do Sněmovny reprezentantů a o čtyři roky později do Senátu USA. Ve většině politických záležitostí zastával konzervativní přístup a prosazoval například reformu financování volebních kampaní.

V roce 2008 za republikány kandidoval na post prezidenta Spojených států, volby ale tehdy vyhrál demokrat Barack Obama.

Kondolence začaly přicházet téměř okamžitě po úmrtí republikánského politika.

Americký prezident Donald Trump, kterého McCain dlouhodobě kritizoval a podle dřívějších zpráv agentury AP ho nechtěl na svém pohřbu, na Twitteru vyjádřil "nejhlubší sympatie a respekt" rodině senátora a dodal: "Jsme s vámi v srdci a v našich modlitbách."

Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina a s odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.

Jak uvedla americká CNN s odvoláním na rodinné přátele, McCain nechtěl Trumpa na svém pohřbu. Nynější administrativu tak bude nejspíš na smutečním obřadu zastupovat viceprezident Mike Pence. McCainův pohřeb se uskuteční v katedrále ve Washingtonu, následně bude pochován ve městě Annapolis ve státě Maryland, uvedla jeho rodina. Na jeho pohřbu nejspíš promluví bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama.

Ještě předtím bude McCainovo tělo vystaveno v Kapitolu v Arizoně a rovněž v rotundě amerického Kapitolu ve Washingtonu. Jak poznamenal list The New York Times, této pocty se dostává jen nejvýznamnějším osobnostem Spojených států.

Barack Obama na Facebooku napsal, že s McCainem navzdory názorovým rozdílům "sdílel oddanost k něčemu vyššímu, něčemu, za co Američané a imigranti po generace bojovali, pochodovali a obětovali se". "Málo z nás si prošlo zkouškou, jakou kdysi podstoupil John, a málo z nás muselo prokázat takovou odvahu," napsal Obama.

Sarah Palinová, která s McCainem v prezidentských volbách kandidovala na jeho viceprezidentku, uvedla, že přišla o přítele a svět přišel o "americký originál", na Twitteru sdílela fotografii, na které stojí po jeho boku.

Humor, nabroušený jazyk a agresivní rakovina. Nemocný senátor McCain se vrátil na Kapitol. Kolegy kritizoval za jednání o zákonech o zdravotní péči. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy