Ve válce v Jižním Súdánu za pět let zemřelo skoro 400 tisíc lidí

ČTK ČTK
26. 9. 2018 16:37
Bývalý člen mise OSN v Jižním Súdánu Klem Ryan uvedl, že nově zveřejněná bilance je mnohem realističtější než dosud užívaný počet 50 000 obětí.
Voják v Jižním Súdánu, ilustrační foto.
Voják v Jižním Súdánu, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Juba - Občanská válka v Jižním Súdánu si od vypuknutí bojů v roce 2013 vyžádala bezmála 400 000 obětí na životech. Uvádí to zpráva, kterou ve středu zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí.

Bilance obětí občanské války v této africké zemi není dlouhodobě známa, dosud se uváděly jen desítky tisíc mrtvých, upozornila agentura AP.

Na zprávě se podíleli experti z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM), podle nichž zhruba polovina z celkem 382 900 lidí zemřela v Jižním Súdánu v důsledku násilí. Zvýšené riziko onemocnění a omezený přístup ke zdravotnictví pak způsobily smrt dalších lidí.

"Podle nás je to první komplexní odhad počtu lidí, kteří zemřeli v důsledku války," uvedl Francesco Checchi, šéf vědecké skupiny, jež zprávu vypracovala.

Bývalý člen mise OSN v Jižním Súdánu Klem Ryan uvedl, že nově zveřejněná bilance je mnohem realističtější než dosud užívaný počet 50 000 obětí. Odborník zároveň upozornil, že počítat oběti občanské války je těžké hlavně proto, že k násilí dochází v odlehlých regionech země.

Jižní Súdán se ocitl ve válce dva roky po svém vzniku v roce 2011. Vojenská konfrontace tehdy byla výsledkem sporu mezi prezidentem Salvou Kiirem a jeho tehdejším viceprezidentem, nynějším vůdcem ozbrojené opozice Riekem Macharem.

Nová zpráva je založena na statistickém modelování a uvádí například, že nejvíce obětí konfliktu bylo v letech 2016 a 2017. Nová vlna násilí v roce 2016 propukla v jihosúdánské metropoli Jubě, když selhala mírová dohoda. Boje se následně rozšířily do dalších regionů. Nejvíce obětí podle zprávy pochází z jižních a severovýchodních oblastí a většina z nich byli dospělí muži.

Prezident Kiir a lídr opozice Machar podepsali letos v srpnu další mírovou dohodu, která má konflikt v zemi definitivně ukončit. Už v září však propukly nové boje a strany se navzájem obviňují z dalších útoků.

Boje v Jižním Súdánu způsobily největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Miliony lidí trpí hladem a válčící strany jsou obviňovány, že nedovolují, aby se humanitární pomoc dostala k potřebným.

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy