Kauza sexuálního zneužívání pracovníky neziskovek bobtná, sahá aspoň do roku 2001, tvrdí zpráva

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 8. 2018 21:25
Zpráva britského parlamentu rozsáhle informuje o sexuálním zneužívání, ke kterému mělo roky docházet v řadě chudých států.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Místo pomoci další trauma. Zaměstnanci řady neziskových organizací, kteří měli v chudých zemích třetího světa pomáhat, systematicky zneužívali zdejší ženy a dívky. 

O pochybení informuje zpráva, kterou v úterý vydala britská vláda. Dokument vypracovala Mezinárodní rozvojová komise Dolní sněmovny v reakci na nedávný skandál nevládních organizací jako Oxfam a Save the Children, jejichž pracovníci se dopouštěli sexuálního obtěžování a zneužívání.

Čerstvě zveřejněná zpráva se ohlíží až za sedmnáct let starými incidenty. O kolik případů přesně šlo, je nejasné kvůli nedostatku informací. Podle dokumentu však k sexuálnímu zneužívání stále dochází a někteří pachatelé v neziskovém sektoru dál působí.

Rozsah problému je větší, než se původně psalo.

"Měli bychom postupovat tak, jako by se to (sexuální zneužívání) stále dělo, i když nemáme žádné nové důkazy," stojí ve spisu britského parlamentu.

Těhotenství i AIDS

Pochybení se týká nejméně 23 organizací, dokument ale jmenovitě zmiňuje jen Oxfam a Save the Children. Ke zneužívání mělo docházet v řadě zemí včetně Jižního Súdánu, Haiti, Libérie, Pobřeží slonoviny nebo Středoafrické republiky.

Zpráva hovoří o "toxickém prostředí", které se v některých neziskovkách začalo vytvářet už na počátku nového tisíciletí. Sexuálního obtěžování se dopouštěli řadoví pracovníci včetně řidičů a také nejvyšší manažeři.

Dokument jmenuje případ z roku 2001, kdy humanitární pracovníci znásilňovali dívky ve věku 13 až 18 let v uprchlických táborech v Libérii, Guineji a Sieře Leone. "Humanitární pracovník mi udělal dítě, pak mě opustil a teď už miluje jinou mladou dívku," zní jedno z mnoha svědectví. Některé oběti navíc onemocněly sexuálně přenosnými nemocemi, například dostaly AIDS. 

Dokument ale mluví i o aktuálních incidentech. Zmiňuje zneužívání, ke kterému docházelo nebo stále dochází v Sýrii, kde už několikátým rokem zuří občanská válka.

Jen špička ledovce

Ve spisu se nejčastěji skloňují názvy organizací Oxfam a Save the Children.  Právě letos v únoru "praskl" obří skandál první zmíněné neziskovky. Vyšlo najevo, že její zaměstnanci sexuálně zneužívali lidi zasažené zemětřesením na Haiti v roce 2010. Někteří zaměstnanci Oxfamu si také platili z peněz dárců prostitutky.

Ve stejné době informoval Červený kříž, že od něj od roku 2015 odešlo 21 zaměstnanců, kteří se provinili proti interním pravidlům a navzdory zákazu platili za sexuální služby.

Případy, které na začátku roku vypluly na povrch, jsou ale podle britského parlamentu jen špičkou ledovce. "Ve velké většině případů, nikoliv ale ve všech, jde o zneužívání žen muži. Případy, které se objevily, jsou ovšem jen špičkou ledovce," tvrdí zpráva. 

Britská poslankyně Pauline Lathamová se domnívá, že spoustu lidí láká práce v neziskovkách, protože jde o anonymní prostředí. "Mohou zůstat v anonymitě, vyjet ven a myslí si, že to není problém. A mohou uniknout trestu," řekla pro britský zpravodajský server Sky News Lathamová. 

Caroline Thomsonová z vedení Oxfamu v návaznosti na zveřejněnou zprávu řekla, že to pro ni bylo "nepředstavitelně bolestivé čtení". 

"Oxfam existuje proto, aby pomáhal zlepšovat životy těch nejzranitelnějších lidí. Víme, že jsme selhali v ochraně žen na Haiti, a přiznáváme, že jsme o tom všem měli informovat dřív. Za to se skutečně omlouváme," sdělila americké televizi CNN Thomsonová.

Zveřejněný dokument navrhuje několik opatření, která by pro příště podobným skandálům předešla. Šanci na zlepšení vidí například ve vytvoření celosvětové databáze pracovníků neziskových organizací. Doporučuje také zřízení instituce ombudsmana, na kterého by se oběti mohly obracet.

Video: Znásilnění v Česku pachatelům prochází, za závažné činy by měly být nepodmíněné tresty, říká Ježková

Podmínky jsou ukládány i za sexuální násilí páchané na dětech, upozorňuje právnička ProFem Veronika Ježková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy