Loď nevládní organizace s migranty míří do Barcelony. Itálie a Malta přístavy neotevřely

ČTK ČTK
1. 7. 2018 17:46
Španělsko lodi povolilo v zemi zakotvit poté, co ji odmítly přijmout Itálie i Malta. Jejich přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, s nimi dnes pokračovala na cestě do Barcelony.

Španělsko plavidlu povolilo v zemi zakotvit poté, co ho odmítly přijmout Itálie i Malta, jejichž přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců, uvedla agentura Reuters.

Loď jménem Open Arms v noci na dnešek oznámila, že "jede domů". Plavidlo nyní může přistát v přístavu v Barceloně. Starostka města Ada Colauová nevládní organizaci poděkovala a uvedla, že Barcelona očekává loď s otevřenou náručí. Podle deníku El País dopluje loď do Barcelony ve středu. Španělská organizace na twitteru zároveň odsoudila "nelidskou politiku Itálie a Malty" v souvislosti s jejich zavřenými přístavy.

Mezi 60 migranty, kteří byli zachráněni lodí Open Arms, je podle AP pět žen, devítileté dítě a tři mladiství. Mezi dalšími zachráněnými je šest Libyjců a migranti z Mali, Eritreje, Egypta, Bangladéše, Jižního Súdánu či Guineje.

Podobná situace nastala již 11. června, kdy Španělsko umožnilo lodi Aquarius s 629 migranty na palubě zakotvit u svých břehů. Itálie a Malta rovněž plavidlo odmítly přijmout. Nakonec loď zakotvila ve Valencii. Incident tehdy vyvolal množství urážek a obvinění mezi členskými státy EU ohledně toho, kdo by měl mít odpovědnost za migranty zachráněné ve Středozemním moři.

K italským břehům připlulo od roku 2014 více než 650 000 migrantů. Většinou se tam dostali poté, co byli zachráněni z moře u libyjského pobřeží. V italských uprchlických zařízeních se nyní nachází asi 170 000 běženců, počet příchozích nicméně letos poklesl, uvedla agentura Reuters. OSN odhaduje, že letos se již při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy utopilo téměř tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Střelba při zásahu policie v Oregonu, zemřelo několik lidí

Ve městě Salem, hlavním městě amerického státu Oregon, zemřelo při zásahu policie během střelby několik lidí, včetně osoby podezřelé z toho, že držela rukojmí. Informovala o tom agentura Reuters.

Policisté okresu Marion reagovali na hlášení možného držení rukojmí v domě na jihovýchodě Salemu. Podezřelá osoba během zásahu hovořila po telefonu s profesionálním vyjednávačem, informoval úřad šerifa. "Situace vyústila ve střelbu, při níž zemřelo několik lidí, včetně podezřelého," uvedl úřad.

Incident vyšetřuje policie státu Oregon a muži zákona, kterých se vyšetřování týká, budou postaveni mimo službu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy