Loď nevládní organizace s migranty míří do Barcelony. Itálie a Malta přístavy neotevřely

ČTK ČTK
1. 7. 2018 17:46
Španělsko lodi povolilo v zemi zakotvit poté, co ji odmítly přijmout Itálie i Malta. Jejich přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, s nimi dnes pokračovala na cestě do Barcelony.

Španělsko plavidlu povolilo v zemi zakotvit poté, co ho odmítly přijmout Itálie i Malta, jejichž přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců, uvedla agentura Reuters.

Loď jménem Open Arms v noci na dnešek oznámila, že "jede domů". Plavidlo nyní může přistát v přístavu v Barceloně. Starostka města Ada Colauová nevládní organizaci poděkovala a uvedla, že Barcelona očekává loď s otevřenou náručí. Podle deníku El País dopluje loď do Barcelony ve středu. Španělská organizace na twitteru zároveň odsoudila "nelidskou politiku Itálie a Malty" v souvislosti s jejich zavřenými přístavy.

Mezi 60 migranty, kteří byli zachráněni lodí Open Arms, je podle AP pět žen, devítileté dítě a tři mladiství. Mezi dalšími zachráněnými je šest Libyjců a migranti z Mali, Eritreje, Egypta, Bangladéše, Jižního Súdánu či Guineje.

Podobná situace nastala již 11. června, kdy Španělsko umožnilo lodi Aquarius s 629 migranty na palubě zakotvit u svých břehů. Itálie a Malta rovněž plavidlo odmítly přijmout. Nakonec loď zakotvila ve Valencii. Incident tehdy vyvolal množství urážek a obvinění mezi členskými státy EU ohledně toho, kdo by měl mít odpovědnost za migranty zachráněné ve Středozemním moři.

K italským břehům připlulo od roku 2014 více než 650 000 migrantů. Většinou se tam dostali poté, co byli zachráněni z moře u libyjského pobřeží. V italských uprchlických zařízeních se nyní nachází asi 170 000 běženců, počet příchozích nicméně letos poklesl, uvedla agentura Reuters. OSN odhaduje, že letos se již při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy utopilo téměř tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy