V Jižním Súdánu podepsali mírovou dohodu, má skončit pět let trvající občanskou válku

ČTK ČTK
5. 8. 2018 23:55
Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011.
Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir na fotografii z konce června 2018.
Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir na fotografii z konce června 2018. | Foto: Reuters

Juba - Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir a lídr ozbrojené opozice Riek Machar v neděli podepsali mírovou dohodu, jejímž cílem je ukončit pět let trvající občanskou válku, v níž zemřely desítky tisíc lidí a miliony přišly o své domovy. Dohodu pomohl uzavřít Súdán, uvedla agentura Reuters.

"Jako vůdce Jižního Súdánu vyzývám všechny, aby tato dohoda, kterou jsme dnes podepsali, znamenala ukončení války a konfliktu v naší zemi," řekl prezident Salva Kiir. Podle serveru BBC se Machar vrátí do vlády jako jeden z pěti viceprezidentů.

Kiir už v pátek vyjádřil přesvědčení, že nynější dohoda bude fungovat, protože na rozdíl od předchozích není vynucená.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům.

V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly. Prezidentské volby, které se měly konat v roce 2015, byly kvůli násilí odloženy. Machar z Jižního Súdánu uprchl, když v Jubě v červenci 2016 propukly nové boje. Ukončily tak krátkou etapu míru, při níž se Machar opět stal viceprezidentem.

Konflikt si už v Jižním Súdánu vyžádal desetitisíce životů a způsobil největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Miliony dalších lidí trpí hladem a válčící strany jsou obviňovány z obstrukce humanitární pomoci.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy