Curych - Švýcarsko nejprve omezilo proud přistěhovalců z Afriky a Blízkého východu. V dubnu snížilo počet povolení k pobytu, vydávaných občanům osmi nových členských zemí Evropské unie, včetně České republiky.
Některým Švýcarům už ale začínají vadit i Němci. Poslankyně parlamentu za Švýcarskou lidovou stranu (SVP) Natalie Rickliová nastartovala debatu svým vystoupením v televizní stanici TeleZüri.
Omezení pracovníků z některých zemí Evropské unie je podle ní správné, ale mělo by prý být rozšířeno i na Německo. "Lidé začínají mít obavy, protože ve Švýcarsku už žije příliš mnoho Němců," šokovala diváky pětatřicetiletá politička.
Dodala pak, že mnoho Švýcarů to vidí podobně jako ona.
SVP je protipřistěhovalecká strana, odmítající sbližování země s Evropskou unií, a její zástupci už toho na podobná témata řekli v minulosti mnoho. Ale zmínka o příliš mnoha Němcích je přece jen výjimečná.
Politici z ostatních stran vyjádření Rickliové odmítají. Například šéf švýcarských zelených prohlásil, že "Němci odvádějí ve Švýcarsku skvělou práci".
V zemi s osmi miliony obyvatel žije zhruba čtvrt milionu Němců. Lákají je sem často vyšší platy nebo větší možnost výběru práce v určitých oborech, například v informačních technologiích.
Rickliová tvrdí, že Němci berou Švýcarům pracovní místa, ovšem podle statistik je nezaměstnanost ve Švýcarsku jen tříprocentní.
O příliš mnoha Němcích ve Švýcarsku se vůbec poprvé zmínil před pěti lety bulvární deník Blick. Tehdy jich v zemi pracovalo 170 tisíc a podle jednoho z průzkumů se to nezamlouvalo 42 procentům Švýcarů.
Vztahy mezi Bernem a Berlínem momentálně neprocházejí nejlepším obdobím. Švýcarská policie vydala zatykač na tři německé finanční kontrolory, kteří pátrali v zemi helvétského kříže po daňových únicích německých občanů.
V roce 2010 koupili od bývalého zaměstnance Credit Suisse disk s údaji o Němcích, kteří si ve Švýcarsku uložili nezdaněné peníze, čímž se dostali do podezření z porušení švýcarských zákonů.