Rusko je nepřítel, míní Američané. S Bidenovou politikou ale velká část nesouhlasí

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 2. 2022 16:31
Invaze na Ukrajinu shodila obraz Ruska v očích americké veřejnosti do časů studené války. Většina obyvatel USA také schvaluje tvrdé sankce proti Moskvě. Tato shoda se ale nepromítá do pohledu na prezidenta Joea Bidena, hodnocení jeho postupu vůči Rusku a obecně zahraniční politiky zůstává stranicky rozpolcené.
Americký prezident Joe Biden.
Americký prezident Joe Biden. | Foto: Reuters

Jedním z důležitých faktorů, který současného demokratického prezidenta sráží mezi republikánskými voliči, jsou setrvalé a opakované útoky jeho předchůdce ve funkci, republikána Donalda Trumpa

Na víkendové konferenci sdružení konzervativních republikánů (CPAC) v Orlandu na Floridě ve svém projevu odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Zároveň ovšem napadl Bidena, že šéf Kremlu Vladimir Putin si "na něj hraje jako na buben". "Pro mě by bylo tak snadné tuhle travestii zastavit," prohlásil doslova Trump s tím, že za něj by se nic takového vůbec nestalo, "kdyby naše volby nebyly zmanipulované". Tím narážel na své opakované tvrzení, které ovšem nikdy ničím nedoložil, že Joe Biden získal Bílý dům jen s pomocí volebních podvodů.

"On mi rozuměl, rozuměl, že nehraju hry," řekl Trump o ruském prezidentovi, jehož postup vůči Ukrajině už v polovině minulého týdne označil za "chytrý" a samotného Putina nazval "geniálním". O víkendu pak doplnil, že prý nešlo o chválu Vladimira Putina, ale o kritiku současného Bílého domu.

"Problémem není, že Putin je chytrý - což samozřejmě je -, ale fakt, že naši lídři jsou hloupí, tak hloupí," vysvětlil Trump. "Může z toho být světová válka. Něco se musí udělat," prohlásil k současné krizi na Ukrajině.

Nejdříve Amerika, až pak Ukrajina

Na novinářský dotaz, co by tedy mělo konkrétně stát, aby se zabránilo eskalaci války, Trump odpověděl, že jsou prý věci, "které by to velmi rychle ukončily", ale že o tom nebude mluvit do médií.

"Joe Biden změnil klid v chaos, kompetentnost v nekompetentnost, stabilitu v anarchii, bezpečnost v katastrofu," vyhlašuje Trump, který v projevu také opakovaně naznačil, že v příštích prezidentských volbách v roce 2024 pravděpodobně hodlá kandidovat. "Dokázali jsem to dvakrát a dokážeme to znovu. Dokážeme to opět, potřetí," uvedl. V následném průzkumu mezi účastníky konference CPAC se pro něj vyslovilo bezmála šest z deseti přítomných, druhý možný kandidát, současný guvernér Floridy Ron DeSantis, skončil s velkým odstupem za ním.

Trumpova silná pozice ve stranické základně se odráží v tom, že většina republikánských politiků se snaží být ve shodě s jeho postoji a názory. V zahraniční politice to znamená, že v partaji výrazně posílily izolacionalistické tendence.

V rámci Trumpovy doktríny "Amerika na prvním místě" (America First) mnozí republikáni propagují, že Spojené státy se mají angažovat jen tam, kde je to přímo ohrožuje - a Ukrajina do této kategorie prý nepatří.

Jedním z nejhlasitějších propagátorů tohoto názoru je moderátor stanice Fox News Tucker Carlson, jehož talkshow je v současnosti nejsledovanějším pořadem na kabelových televizích v USA. Minulý týden například vyzval diváky, aby se sami sebe zeptali: "Proč tak nenávidím Putina?"

Carlson jim následně sám napověděl: "Nazval mě Putin někdy rasistou? Vyhrožoval mi, že mě nechá vyhodit z práce za to, že s ním nesouhlasím?" Jinými slovy tím moderátor říká, že nebezpečnější než Putin jsou podle něho američtí demokraté.

Slabý Biden, kritizují republikáni

Vedle silného izolacionastického křídla se Trumpův vliv pak projevuje právě ostrým stranickým rozštěpením v pohledu na Bidenovu zahraniční politiku. "Dříve jsme si říkali, že více nás toho spojuje, než co nás rozděluje. Ale teď se blížíme k bodu, kdy to nemusí být pravda," říká Doug Heye, bývalý předseda federálního vedení Republikánské strany (RNC).

Někdejší pravidlo, že "domácí politické rozpory končí na pobřeží Spojených států", což znamenalo, že v zahraničních krizích se američtí politici semknou, je podle něj minulostí. "My jsme dovedli poučku, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel do nesmyslných extrémů," komentoval Doug Heye pro Financial Times náklonnost Trumpa k Putinovi.

V současné krizi na Ukrajině Američané, politici i veřejnost sice většinově podporují Bidenovy sankce vůči Rusku, ale mnozí - podobně jako Trump - demokratického prezidenta zároveň kritizují.

"Invaze Vladimira Putina na Ukrajinu je bezohledné zlo," prohlašuje kongresman Kevin McCarthy, vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kongresu. Ale on i další republikáni Bidena atakují, že je vůči Putinovi slabý.

Už opět neoblíbené Rusko

V průzkumech veřejného mínění se kritický pohled na Rusko zatím nijak nepromítl do větší podpory prezidenta. Průzkum pro list Washington Post a televizi ABC minulý týden ukázal, že 8 z 10 Američanů považují Rusko za nepřátelský stát (unfriendly) nebo přímo za protivníka (enemy). To je nejhorší hodnocení od roku 1987, tedy z doby studené války.

A obdobný výsledek přineslo šetření Gallupova ústavu: Rusko vnímá negativně 85 procent Američanů, což je strmý nárůst a zdaleka nejvíce za posledních třicet let. Dvoutřetinovou a nadstranickou podporu mají nyní také tvrdé sankce vůči kremelskému režimu.

Názor na to, jak si v současné krizi vede prezident Biden, je už ale rozlomen podle stranické příslušnosti. Zatímco mezi demokraty Bidenův postup hodnotí kladně přes 60 procent dotázaných, mezi republikány je to jen osm procent. A celkově je s prezidentovou politikou podle tohoto průzkumu spokojena jen třetina Američanů.

Příležitostí pro prezidenta, aby se pokusil tento obraz vylepšit, bude jeho úterní projev v Kongresu, tradiční výroční Zpráva o stavu Unie. "To, co se děje na Ukrajině, bude nepochybně výraznou náplní projevu," předeslal demokratický senátor Chris Van Hollen pro Washington Post.

Video: Ruský útok na sídliště v Charkově raketomety Grad

Brutální útok raketomety Grad na paneláky v Charkově. Z místa hlásí desítky mrtvých. | Video: Twitter/Illia Ponomarenko/Christo Grozev/Visegrád 24
 

Právě se děje

Další zprávy