Od našich zvláštních zpravodajů - Kontejner ve výběhu testují rovnou čtyři medvědi, samice Žofie a samci Šimon, Kuba a Fejda. "Kývou s tím, kymácí, bouchají, škrábají," popisuje reportérům Aktuálně.cz mluvčí zoo Klasová, co se stane pokaždé, když na šelmy čeká ve výběhu nový kontejner. Odpadkových nádob se tam otočilo už několik, různých velikostí i konstrukcí.
Pokud se šelmy do kontejnerů dostanou, čeká na ně kuřecí maso, rýže, piškoty nebo další kuchyňský odpad, který lidé pravidelně vyhazují. Pozornost zvířat přitáhl i menší koš určený do národních parků, ve kterém se nacházely pouze dva arašídy.
Síla, díky které se medvědi dokážou dostat do odpadových nádob ve volné přírodě, tady ale nestačí. Testovací koše jsou speciálně vyvinuté tak, aby zvídavým a hladovým medvědům odolaly. Malé koše se ukrývají v betonových obalech, velké kontejnery se nacházejí ve speciální konstrukci zabraňující v jednoduchém otevření.
Medvědi tak musí být vynalézaví. "Používají drápy, aby se dostali do malých mezírek, a zkouší to otevřít z nich," líčí Klasová, jaké triky si zvířata osvojují. V tom se mírně liší od medvědů ve volné přírodě, kteří na takové vynalézavosti kvůli pohybu lidí nemají čas a kvůli nimž experiment probíhá.
"Ve volné přírodě medvědy lákají odpadky, takže testováním zabezpečených kontejnerů místní jedinci volně žijícím šelmám pomáhají," vysvětluje přesný cíl experimentu mluvčí.
Koše jako medvědí švédské stoly
Možné přemnožení medvědů se letos stalo na Slovensku velkým tématem, i předvolebním. Za mírně rostoucím počtem útoků medvědů na lidi stojí více faktorů. Vliv má hlavně změna využívání krajiny a právě nezabezpečené koše.
"Medvědi jsou velmi inteligentní zvířata, která se například v cirkuse naučí jezdit na kole. Inteligenci používají k tomu, aby našli slabá místa v kontejnerech a dostali se k potravě," popisuje Aktuálně.cz Jaroslav Slašťan ze Zásahového týmu pro medvěda hnědého. Organizace se zabývá prevencí konfliktů mezi těmito šelmami a člověkem, jako jediná na Slovensku má povolení i k odstřelu chráněných šelem.
"Když někde čekají švédské stoly, tak proč by chodili po lesích, když vědí, že na jednom místě se dokážou najíst?" pokládá si řečnickou otázku mluvčí bojnické zoo Klasová.
Přestože se medvědi ze zdejší zoo do kontejnerů dostali, odborníci pokusy považují za úspěšné. Medvědům to totiž zabralo několik hodin. "Když ve volné přírodě přijde medvěd ke kontejneru, bude u něj půlhodinu, maximálně hodinu. Nevyplatí se mu vynaložit velké množství energie," vysvětluje ošetřovatelka Diana Mazolová.
"Zatímco naši medvědi nemají co dělat. Je to pro ně dobré, zabaví se a navíc vevnitř najdou i odměnu, třeba med, ten mají nejradši," doplňuje.
Koše v kleci i se speciálním sprejem
Nápad na testování zabezpečených kontejnerů v zoologické zahradě přišel od firmy Illegal Technologies, která konstrukce navrhuje. "Chtěl jsem podnikat, ale nechtěl jsem z toho mít jenom výnos, chtěl jsem i něco přinést," popisuje Maroš Voronič, který za firmou stojí. "Stále jsem ale nevěděl, co dělat," přiznává.
Pomohla mu až jeho žena Adriana, když ji v roce 2017 zasáhla zpráva o usmrcení medvědice Ingy, která byla nebezpečná pro své okolí. Zbyla po ní dvě medvíďata.
"Viděla jsem to v televizi, kde říkali, že se s tím nedá nic dělat. Tak jsem manželovi řekla, ať vyřeší tenhle problém, aby se nemuseli medvědi střílet," líčí pro Aktuálně.cz. Osiřelá medvíďata jsou dnes už dospělí jedinci, kteří tvoří polovinu bojnické medvědí testovací skupiny.
Řešení, které Voroničova firma navrhuje a testuje, nevyžaduje nákup nových kontejnerů. Stačí ty, které lidé už běžně užívají. Jde o jednoduchou konstrukci, do které se koš zavře a který by medvědi ani jiná volně žijící zvířata neměli snadno překonat. "Používáme běžnou konstrukční ocel, která má dvířka, aby se dalo ke kontejneru jednoduše dostat a nepřidělávali jsme práci popelářům," popisuje.
Experiment v zoologické zahradě bude pokračovat. Tentokrát jednoduchou konstrukci doplní i slabý sprej na medvědy, který se do okolí uvolní poté, vyvine-li někdo na popelnici silný tlak.
Protimedvědí koše v Česku
Kontejnery jsou už k vidění na různých místech Slovenska. Firma nabízí návod na sestavení zdarma. "Naším cílem není vymyslet velmi drahý způsob, který by majitele domů vyšel na hodně peněz. Naše řešení je levné a jednoduché, aby si to mohl vyrobit každý," popisuje Voronič.
Speciální zabezpečené koše si našly cestu i do Česka, do obce Mosty u Jablůnkova ležící na hranicích se Slovenskem. "V době přemnožení medvědů můžeme čekat, že nějaký zabloudí i k nám," zdůvodňuje krok starostka města Zuzana Sikorová.
Malé koše najdou turisté u nově zrekonstruovaných odpočívadel a brzy se objeví také na budovaných lesních cestách. Medvědi občas lesy prochází, letos tam místní zahlédli už dva. Víc než odpadky je ale zatím lákají včelí úly.
"Jednou do Mostu zabloudil medvěd, srazilo ho tu ale auto, tak tady i uhynul," vzpomíná starostka. Na připomínku této události stojí na místním vlakovém nádraží dřevěná socha šelmy.