Tokio - Část chladicího systému poškozené japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě v pondělí večer vyřadil z provozu výpadek proudu.
Dotkl se chladicích nádrží, kde se skladují vyhořelé palivové tyče.
Společnost Tepco, která elektrárnu provozuje, uvedla, že důvody výpadku zatím vyšetřuje. Žádné bezprostřední nebezpečí ale podle ní nehrozilo. Chladicí systém reaktorů zasažen nebyl.
Jaderná elektrárna ve Fukušimě byla značně poškozená po zemětřesení a tsunami, které zasáhlo severovýchod ostrova Honšú v březnu před dvěma lety. Šlo o nejhorší jadernou katastrofu od havárie v Černobylu v roce 1986.
Výpadek proudu nastal kolem sedmé hodiny večer, chladicí systém se vypnul u nádrží reaktorů 1, 3 a 4. Podle Tepca by ale trvalo minimálně čtyři dny, než by jejich teplota vody dosáhla rizikových hodnot.
V nádržích se skladuje použité jaderné palivo, zůstává tam asi rok. Nebezpečí úniku radiace hrozí teprve v případě, že se voda začne vařit, odpaří se a palivové tyče se tak dostanou na vzduch.
"V nejhorším případě existuje systém, který nám umožní napustit vodu do nádrží, takže naše strategie je dvojí: jednak máme čas najít řešení problému, než se teplota příliš zvedne, jednak můžeme do nádrží napustit více vody, pokud by to bylo potřeba," uvedl zaměstnanec Tepca Masajuki Ono.
Voda v nejteplejší nádrži u reaktoru číslo 4 měla podle Tepca v úterý ráno 30,5 °C, což je od limitní hranice 65 °C ještě daleko. Další dvě zasažené nádrže měly teplotu ještě nižší.
Společnost dále uvedla, že pracuje na opravě rozvodné desky, která by výpadek mohla mít na svědomí.