Francii pohltily další protesty proti reformě důchodů. Policie se střetla s radikály

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2019 17:33
Policie v centru Paříže nasadila slzný plyn a zábleskové granáty proti radikálům účastnícím se demonstrace proti plánované důchodové reformě. Ve francouzské metropoli se podle odborového svazu CGT sešlo 350 000 lidí.
Odbory v Paříži protestují proti důchodové reformě.
Odbory v Paříži protestují proti důchodové reformě. | Foto: Reuters

Odbory úterní demonstraci svolaly, aby dodaly nový impuls protestům a stávkám, které země zažívá už téměř dva týdny a které jsou největší za několik posledních desítek let, napsala agentura Reuters.

Střety s policií vypukly na náměstí Place de la Nation, kde radikální demonstranti v černém oblečení a někteří z nich se zamaskovanými obličeji převraceli odpadkové koše, snažili se ničit billboardy a házeli po strážcích pořádku různé předměty. Podle policie šlo o malou menšinu mezi jinak poklidně protestujícími lidmi.

Obchody podél trasy protestního obchodu mají zatlučené výlohy. Kromě paralýzy veřejné dopravy, která trvá už od začátku současných protestů, se  lidé v úterý nedostanou ani na Eiffelovu věž, mnoho státních škol zůstalo zavřených nebo omezilo vyučování a podle provozovatele přenosové soustavy mohou stávkující odboráři i za výpadky dodávek elektřiny, které postihly Lyon.

Řada Pařížanů kvůli komplikacím v dopravě přesedla z aut na kola, elektrické koloběžky, nebo se vydala do práce pěšky. Podle úřadů se od počátku protestů proti důchodové reformě zvýšil počet nehod jednostopých dopravních prostředků v Paříži o 40 procent. Kola a elektrické koloběžky se v ulicích srážejí s auty i chodci.

"Zjevně to souvisí se stávkami, doprava je hustší a na kole nebo jiných podobných prostředcích do ní vyjíždějí nezkušení a špatně vybavení lidé," uvedl mluvčí pařížských hasičů.

Protesty o Vánocích?

Jak prezident Emmanuel Macron, tak odbory doufají, že druhá strana ještě před Vánocemi ze svých stanovisek couvne.

Tlak na vládu i odbory se zvyšuje s blížícími se Vánocemi. Mnozí Francouzi totiž začínají být nervózní, že by se kvůli protestům nemuseli dostat na svátky včas domů. Podle průzkumu agentury Ifop považuje 55 procent lidí za nepřijatelné, aby stávky a protesty pokračovaly i o Vánocích.

Macron chce reformovat současný důchodový systém, který je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Reforma by měla systém, který nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů, zjednodušit. Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let. Systémem bonusů a slev chce přitom vláda motivovat k odchodu na odpočinek až v 64 letech.

"Reforma zůstává… nestáhneme ji," řekla v úterý mluvčí vlády Sibeth Ndiayeová televizní stanici BFMTV.

Proti důchodové reformě se ve Francii protestovalo již třináctý den v řadě. Úterý odboráři vybrali jako třetí den velkých protestů.

Video: Lidé ve Francii nemají na naftu ani nájmy, Macron je prezident úspěšných, říká Janyška

Protesty ve Francii nejsou masové, šokující jsou projevy násilí, lidé cítí, že se na ně zapomnělo. Většina Francouzů cítí úzkost a nejistotu | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy