Šéf francouzských odborářů: O Vánocích stávkovat nechceme, uškodilo by to cestujícím

ČTK ČTK
15. 12. 2019 8:46
Šéf největšího francouzského odborového svazu CFDT je proti stávce v dopravě během vánočních svátků. Laurent Berger nicméně vyzval k dalším protestům v lednu, pokud vláda neustoupí od plánované penzijní reformy. Informovala o tom agentura Reuters. Protesty odborářů ochromují veřejnou dopravu ve Francii už druhý týden.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Řekněme to jasně: železničáři sdružení v CFDT nechtějí blokádu během svátků," řekl Berger v nedělním vydání týdeníku Journal du Dimanche. "Účet by neměli platit cestující. Bylo by nesnesitelné, kdyby nemohli strávit svátky se svými blízkými," dodal.

Protesty proti vládnímu návrhu penzijní reformy začaly 5. prosince. Odboráři z umírněnějšího svazu CFDT se k nim připojili toto úterý. Zástupce odborové organizace CGT už ve čtvrtek oznámili, že žádné přerušení stávky na svátky neplánují a že protest bude pokračovat, "dokud vláda nedostane rozum" a projekt reformy penzí nestáhne.

Laurent Berger, CFDT
Laurent Berger, CFDT | Foto: Reuters

Francouzští obchodníci a hoteliéři varovali, že pokud bude stávka pokračovat, přijdou o zisky v klíčovém vánočním období.

Podle vládních plánů má sice zákonnou hranicí pro odchod do důchodu zůstat věk 62 let, ale systémem bonusů a slev chce přitom kabinet motivovat Francouze k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Berger tento týden prohlásil, že jeho organizace odchod do důchodu v 64 letech naprosto odmítá.

Odchod do penze je ve Francii nesmírně citlivým tématem, Francouzi jsou zvyklí na jeden z nejvýhodnějších systémů na světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy