Ve Francii znovu protestovaly tisíce příznivců hnutí žlutých vest

ČTK ČTK
2. 2. 2019 17:45
Několik tisíc příznivců hnutí žlutých vest, kteří vyjadřují nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona, vyšlo do ulic Paříže a dalších francouzských měst. Dnešní protest, který byl již dvanáctou demonstrací v řadě, je věnován více než 1 900 lidem, kteří od počátku místy násilných protestů v polovině loňského listopadu utrpěli zranění.
Několik tisíc příznivců hnutí žlutých vest, kteří vyjadřují nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona, vyšlo do ulic Paříže a dalších francouzských měst
Několik tisíc příznivců hnutí žlutých vest, kteří vyjadřují nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona, vyšlo do ulic Paříže a dalších francouzských měst | Foto: Reuters

Ve francouzské metropoli se podle policie a nezávislých médií shromáždilo deset až téměř čtrnáct tisíc lidí. Policisté použili slzný plyn, aby rozehnali skupinky protestujících, kteří zapalovali popelnice a motorku.

Situace byla ale podle agentury Reuters poměrně klidná oproti protestům z předchozích víkendů. Tisíce demonstrantů vyrazily rovněž do ulic Marseille, Bordeaux, Valence či Tours. Podle ministerstva vnitra bylo na dnešní protesty nasazeno osmdesát tisíc policistů, z toho pět tisíc v Paříži.

Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69 tisíc demonstrantů, o týden dříve to bylo 84 tisíc. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280 tisíc lidí.

Organizátoři se rozhodli dnešní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese. Podle oficiálních údajů bylo při protestech zraněno rovněž asi tisíc policistů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy