reklama
 
 

Ve Francii znovu protestovaly tisíce příznivců hnutí žlutých vest

2. 2. 2019 17:45
Několik tisíc příznivců hnutí žlutých vest, kteří vyjadřují nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona, vyšlo do ulic Paříže a dalších francouzských měst. Dnešní protest, který byl již dvanáctou demonstrací v řadě, je věnován více než 1 900 lidem, kteří od počátku místy násilných protestů v polovině loňského listopadu utrpěli zranění.

Ve francouzské metropoli se podle policie a nezávislých médií shromáždilo deset až téměř čtrnáct tisíc lidí. Policisté použili slzný plyn, aby rozehnali skupinky protestujících, kteří zapalovali popelnice a motorku.

Situace byla ale podle agentury Reuters poměrně klidná oproti protestům z předchozích víkendů. Tisíce demonstrantů vyrazily rovněž do ulic Marseille, Bordeaux, Valence či Tours. Podle ministerstva vnitra bylo na dnešní protesty nasazeno osmdesát tisíc policistů, z toho pět tisíc v Paříži.

Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69 tisíc demonstrantů, o týden dříve to bylo 84 tisíc. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280 tisíc lidí.

Organizátoři se rozhodli dnešní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese. Podle oficiálních údajů bylo při protestech zraněno rovněž asi tisíc policistů.

autor: ČTK | 2. 2. 2019 17:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama