Paříží prošly tisíce červených šátků. Odpůrci žlutých vest protestovali proti násilí

ČTK ČTK
27. 1. 2019 18:36
V Paříži se v neděli v dešti sešlo několik tisíc členů hnutí takzvaných červených šátků na podporu "demokracie a institucí". Vznik hnutí podnítilo podle agentury AFP násilí spojené s protesty žlutých vest, zejména poškození Vítězného oblouku v prosinci.
Foto: Reuters

V čele průvodu lidé skandovali "Ano demokracii, ne revoluci!". Někteří manifestující nesli vlajky Francie či Evropské unie, jiní měli trička s nápisy "Mám rád svou republiku" nebo "Konec násilí".

Pochod zorganizoval prostřednictvím facebooku inženýr z Toulouse Laurent Soulié, sympatizant strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Později se k němu přidalo hnutí takzvaných červených šátků, které se zrodilo v polovině listopadu na protest proti blokádám žlutých vest. K nedělní akci se připojilo pod podmínkou, že se bude pochodovat za republiku, a ne za Macrona.

"Manifestace není namířená proti žlutým vestám. Chceme jim tím říct: Vznášíte nějaké nároky, my to slyšíme, ale diskutuje se jinde než na ulici. Nejde blokovat zemi a hospodářství jen proto, že někdo prezidenta považuje za nelegitimního," interpretoval smysl dnešního průvodu senátor za LREM François Patriat, který se průvodu zúčastnil.

Soulié, prvotní iniciátor akce, tvrdí, že shromáždění reagují na "volání tiché většiny, která se už deset týdnů schovává doma".

Podle některých manifestantů, kterých se dotazoval deník Le Figaro, žluté vesty "nezastupují lid" a ti "skutečně chudí v ulicích měst nejsou". Jedna postarší žena reportérovi řekla, že by novináři měli přestat dávat žlutým vestám tolik prostoru a že nespokojení by "si měli sednout ke stolu a vést dialog".

U náměstí Bastily na průvod čekala hrstka žlutých vest, která červené šátky z dálky provokovala. Žádné potyčky nebyly hlášeny.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy