Paříží prošly tisíce červených šátků. Odpůrci žlutých vest protestovali proti násilí

ČTK ČTK
27. 1. 2019 18:36
V Paříži se v neděli v dešti sešlo několik tisíc členů hnutí takzvaných červených šátků na podporu "demokracie a institucí". Vznik hnutí podnítilo podle agentury AFP násilí spojené s protesty žlutých vest, zejména poškození Vítězného oblouku v prosinci.
Foto: Reuters

V čele průvodu lidé skandovali "Ano demokracii, ne revoluci!". Někteří manifestující nesli vlajky Francie či Evropské unie, jiní měli trička s nápisy "Mám rád svou republiku" nebo "Konec násilí".

Pochod zorganizoval prostřednictvím facebooku inženýr z Toulouse Laurent Soulié, sympatizant strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Později se k němu přidalo hnutí takzvaných červených šátků, které se zrodilo v polovině listopadu na protest proti blokádám žlutých vest. K nedělní akci se připojilo pod podmínkou, že se bude pochodovat za republiku, a ne za Macrona.

"Manifestace není namířená proti žlutým vestám. Chceme jim tím říct: Vznášíte nějaké nároky, my to slyšíme, ale diskutuje se jinde než na ulici. Nejde blokovat zemi a hospodářství jen proto, že někdo prezidenta považuje za nelegitimního," interpretoval smysl dnešního průvodu senátor za LREM François Patriat, který se průvodu zúčastnil.

Soulié, prvotní iniciátor akce, tvrdí, že shromáždění reagují na "volání tiché většiny, která se už deset týdnů schovává doma".

Podle některých manifestantů, kterých se dotazoval deník Le Figaro, žluté vesty "nezastupují lid" a ti "skutečně chudí v ulicích měst nejsou". Jedna postarší žena reportérovi řekla, že by novináři měli přestat dávat žlutým vestám tolik prostoru a že nespokojení by "si měli sednout ke stolu a vést dialog".

U náměstí Bastily na průvod čekala hrstka žlutých vest, která červené šátky z dálky provokovala. Žádné potyčky nebyly hlášeny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy