Vdova po čínském disidentovi Liou Siao-povi promluvila na videu. Zotavuji se, dejte mi čas, řekla

ČTK ČTK
19. 8. 2017 7:51
Vdova po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, která nebyla viděna na veřejnosti od červencového pohřbu svého manžela, se objevila na videu. Podle tiskových agentur není zřejmé, zda prohlášení vdovy byla dobrovolná, nebo byla donucena je pronášet.
Manželka Liou Siao-poa Liou Sia.
Manželka Liou Siao-poa Liou Sia. | Foto: Reuters

Šanghaj - Vdova po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, která nebyla viděna na veřejnosti od červencového pohřbu svého manžela, se objevila na videu. Ve videonahrávce zveřejněné na internetu řekla, že se zotavuje, a požádala, aby jí byl dán čas truchlit.

Liou Siao-po, který zemřel 13. července, si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému. Koncem června byl Liou po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu podmínečně propuštěn z vězení a byl léčen pod dohledem. Od roku 2010, kdy literát dostal Nobelovu cenu za mír, byla jeho choť de facto držena v domácím vězení.

Liou Sia trpěla v posledních letech silnou depresí a před nečekanou diagnózou jejího chotě to byla právě ona, kdo podle přátel potřeboval naléhavěji pomoc: v roce 2014 u ní lékaři zjistili srdeční problémy.

Po pohřbu disidenta vyjadřovali přátelé manželského páru obavy o osud vdovy. Uváděli, že nejsou schopni se s ní spojit.

Na zhruba minutové videonahrávce umístěné v pátek na YouTube hovoří Liou Sia přímo do kamery, v ruce drží zapálenou cigaretu. Sedí na bílé pohovce a před sebou má konvici čaje. Zdá se, že je v obývacím pokoji nějakého bytu, napsala agentura Reuters.

"Zotavuji se v provincii mimo Peking. Žádám vás, abyste mi dali čas truchlit, čas, aby se má duše uzdravila. Jednoho dne budu moci před vás přede všechny předstoupit zdravá," uvedla žena podle agentury AFP.

Podle tiskových agentur není zřejmé, zda prohlášení vdovy byla dobrovolná, nebo byla donucena je pronášet.

Čínské úřady po pohřbu Liou Siao-poa oznámily, že jeho žena Liou Sia je volná. Západní novináři ale popisovali, že je čínští představitelé nechtěli pustit k jejímu bytu, a nebylo známo, kde se Liou Sia nachází.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy