Po disidentovi zůstala v Číně vdova Liou Sia. Rostou obavy o její život

ČTK ČTK
14. 7. 2017 15:30
Nobelův výbor vyzval čínské úřady, aby dovolily vycestovat ze země vdově po disidentovi Liou Siao-poovi. O její osud má "hluboké obavy", protože ani její nejbližší přátelé s ní nejsou ve spojení. Čínský disident a držitel Nobelovy ceny za mír zemřel ve čtvrtek na rakovinu. Od roku 2009 si odpykával 11letý trest vězení za podvracení státní moci. V Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému. Z vězení ho propustili na konci června.
Snímek disidenta Liou Siao-poa a jeho manželky na demonstraci.
Snímek disidenta Liou Siao-poa a jeho manželky na demonstraci. | Foto: Reuters

Oslo/Peking - Norský Nobelův výbor vyjádřil "hluboké obavy" o další osud vdovy po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi.

Vyzval čínské úřady, aby její svobody nebyly nadále omezovány a aby Liou Sia mohla - pokud si přeje - Čínu opustit.

Přátelé disidentského páru nyní nemají s ženou spojení, napsala v pátek agentura Reuters.

Liou Siao-po, který zemřel ve čtvrtek, si od roku 2009 odpykával 11letý trest vězení za podvracení státní moci. V Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému.

Koncem června byl Liou po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu podmínečně propuštěn z vězení a byl léčen pod dohledem. Od roku 2010, kdy literát dostal Nobelovu cenu za mír, byla jeho choť de facto držena v domácím vězení.

Podle přátel páru snaha přesvědčit vládu, aby Liou mohl být léčen v zahraničí, nevycházela ani tak z jeho zdravotního stavu, ale byla spíše pokusem dostat za hranice jeho ženu trpící silnou depresí.

Před nečekanou diagnózou jejího chotě to byla právě ona, kdo podle přátel potřeboval naléhavěji pomoc: v roce 2014 u ní lékaři zjistili srdeční problémy.

Podle Číny "odsouzený zločinec"

Z Nobelova výboru zazněla ve čtvrtek též jedna z nejostřejších kritik Pekingu. Předsedkyně výboru Berit Reissová-Andersenová řekla, že čínská vláda nese částečnou odpovědnost za Liouovu předčasnou smrt.

Reissová-Andersenová, která se chtěla zúčastnit disidentova pohřbu, v pátek oznámila, že čínská ambasáda v Oslu odmítla přijmout její žádost o vízum.

Peking veškerou zahraniční kritiku namířenou proti tomu, jak bylo s nemocným disidentem nakládáno, odmítl. Vymezil se mimo jiné proti vyjádřením z Washingtonu, Paříže, Berlína a OSN. Smrt disidenta vedla i k diplomatické roztržce s Tchaj-wanem.

"Liou Siao-po byl odsouzený zločinec, který porušil čínské právo. Udělení Nobelovy ceny za mír takové osobě odporuje duchu tohoto ocenění a uráží jej," citovala agentura AFP mluvčího čínského ministerstva zahraničí.

Čínský státní list Global Times označil zesnulého za pěšáka západního veřejného mínění, jehož odkaz brzy zapadne.

Více než 150 rodinných přátel a příznivců napsalo otevřený dopis, ve kterém žádají o vydání Liouových pozůstatků a povolení veřejného pohřbu.

 

Právě se děje

Další zprávy