Vězněný kritik čínského režimu Liou Siao-po zemřel. Nesměl na radioterapii ani na léčbu do zahraničí

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2017 15:29
Jsem naplněn optimismem, co se týká budoucí demokratické Číny, prohlásil kritik čínského režimu a bojovník proti systému jedné vládnoucí strany Liou Siao-po krátce poté, co u soudu dostal jedenáctiletý trest za "podvracení státní moci". O rok později dostal Nobelovu cenu míru, ale nemohl si ji převzít. Letos v červnu byl propuštěn do nemocnice kvůli rakovině jater, ale i tam jej policie izolovala. Ve čtvrtek Peking uvedl, že jedenašedesátiletý Liou zemřel. Měl potíže s dýcháním a jeho rodina podle agentury AFP odmítla, aby byl zaintubován.
Liou Siao-po na fotografii, pořízené před jeho uvězněním v roce 2008.
Liou Siao-po na fotografii, pořízené před jeho uvězněním v roce 2008. | Foto: Reuters

Praha - Jen dvakrát zůstalo v Oslu prázdné křeslo laureáta Nobelovy ceny míru kvůli tomu, že oceněný byl za mřížemi.

V roce 1935 nepustil německý nacistický režim do Norska Carla von Ossietzkého, který kritizoval německé zbrojení a porušování mírové smlouvy z Versailles.

V roce 2010 nepřijel čínský disident a literární kritik Liou Siao-po, protože byl v čínském vězení. Peking odmítal diskutovat o jeho propuštění, natož o povolení odjet z Číny.

Cenu si už Liou nepřevezme. Ve čtvrtek zemřel v nemocnici na rakovinu jater. Jen několik dní poté, co jej čínský režim kvůli vážnému zdravotnímu stavu po osmi letech propustil z věznice. S odkazem na čínskou vládu o tom informovala agentura Reuters.

Smrt mu zkrátila původně jedenáctiletý trest o tři roky.

Čínská opozice ztrácí svého nejznámějšího představitele a dlouholetého bojovníka za politické změny v nejlidnatější zemi světa.

Poslední dny trávil Liou Siao-po na uzavřeném patře kliniky ve městě Šen-jang. Na oddělení směli jen ostatní pacienti a jejich příbuzní, nikdo jiný. Vchod do budovy hlídala policie.

Nemocného navštívili onkologičtí specialisté z Německa a Spojených států. Dávali mu naději na přežití, pokud bude rychle převezen k ošetřování do zahraničí. Doporučili radioterapii.

Transport do jiné země Peking nepovolil a podle čínských lékařů radioterapie nepřicházela v úvahu kvůli onemocnění ledvin.

Německá kancléřka Angela Merkelová o převozu hovořila s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu G20 v Hamburku, ale ani to nepomohlo.

"Je složité říci, nakolik je v čínské veřejnosti Liou Siao-po známý. Čína je obrovská a žije tam přes miliardu lidí. Ale z narážek nebo citací na internetu nebo sociálních sítích je znát, že to jméno přece jen mnoho Číňanů zná. Také kvůli tomu, že to jednoduše je nositel Nobelovy ceny míru," řekl Aktuálně.cz sinolog Martin Hála.

Najít v čínských knihkupectvích nebo antikvariátech Liouova díla, je podle Hály těžké. "Občas se něco někde objeví, ale je to pak okamžitě staženo. Rozhodně je známější jako odpůrce režimu než jako publicista a spisovatel," říká Hála.

Liou Siao-po pocházel ze severovýchodu Číny. Od konce osmdesátých let publikoval eseje, kritizoval například takzvanou kulturní revoluci  

V roce 1989 odjel na roční stáž na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Ještě tentýž rok propukly v Pekingu protesty, vedené studenty.

Vrátil se a zapojil se do organizování demonstrací. 4. června 1989, kdy armáda s tanky hnutí za demokracii krvavě potlačila, byl na pekingském náměstí Tchien An-men a snažil se s vojáky vyjednávat.

V následujících let ale režim s Liouem vyjednávat odmítl. Kvůli své roli na Tchien An-Men strávil ve vězení dva roky, odmítl nabídku Austrálie na udělení azylu.

Nepřestal se zastávat lidí odsouzených za protesty, a soud mu vyměřil další tříletý trest vězení.

V roce 2008 se výrazně podílel na sepsaná dokumentu Charta 08, který kritizoval Komunistickou stranu Číny a vyzýval k politickému pluralismu a možnosti svobodně vyjadřovat názory.

Inspirací pro název textu byla československá Charta 77.

Přímou kritiku systému vlády jedné strany trestá čínský režim tvrdě. Liou dostal jedenáct let. Rozsudek jako by se také inspiroval v Československu sedmdesátých let: podvracení státní moci (v ČSSR se používal termín podvracení republiky).

Udělení Nobelovy ceny míru čínské vedení rozhněvalo, podobně jako stejné ocenění pro dalajlamu v roce 1989. Peking kvůli Liouovi až do loňska přerušil s Norskem diplomatické vztahy.

Po svém procesu a odsouzení Liou Siao-po napsal: "Jsem pln optimismu a těším se na budoucí svobodnou Čínu ."

Mimochodem - Carl von Ossietzky byl v době udělení Nobelovy ceny míru v roce 1935 také vězněn nacistickým režimem a o tři roky později zemřel na tuberkulózu v nemocnici, do které byl krátce před smrtí převezen.

Ústupky Číně z ekonomických důvodů, které dělají politici na celém světě včetně prezidenta Miloše Zemana, jsou hloupé, ostudné a krátkozraké. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy