Vatikán: kriminalita, kam se podíváš

rak, spiegel.de, čtk
22. 1. 2007 13:59
Vatikán - Ve městském státě, řízeném papežem Benediktem XVI., je podle statistik dvacetkrát větší kriminalita na obyvatele, než ve zbytku Itálie.

Stráže jsou ve Vatikánu vidět na každém kroku. Na čtyři obyvatele připadá jeden člen legendární Švýcarské gardy. Přitom počet "černých ovcí" mířících do sídla Římskokatolické círve byl i loni hrozivý.

Ve Vatikánu bylo loni zahájeno téměř 500 trestních stíhání a 341 občanských řízení. Souvisejí převážně s krádežemi a podvody.

Ve Vatikánu přitom žije pouhých 492 lidí. Jak uvedl vatikánský "prokurátor" Nicola Picardi, za většinou zločinů stojí návštěvníci malého státu. Každý rok jich tam zavítá v průměru 18 miliónů a nechybějí mezi nimi zloději, násilníci či podvodníci.

Případy krádeží, které tvoří většinu kauz, jdou do tisíců. Většina z nich se před soud nedostane, protože identitu pachatelů policie nezjistila. Jakmile totiž opustí po několika metrech území Vatikánu, přecházejí pod italskou jurisdikci.

V případě občanských řízení jde většinou o drobné nehody na parkovištích nebo podobný druh přestupků. ´

Modleme se

Picardi už dlouhou dobu vyzývá k tomu, aby se Vatikán připojil k schengenskému systému, a to především kvůli hrozbě mezinárodního terorismu. Poukazuje na to, že Vatikán je enklávou na území Itálie, která k schengenské vízové úmluvě patří. A spolupráce mezi Vatikánem a Itálií by se podle něj neměla omezovat na procesní záležitosti, nýbrž také na informace, vyšetřování a policii.

Benedikt XVI. upřednostňuje v boji s kriminalitou tradiční recept - modlitbu
Benedikt XVI. upřednostňuje v boji s kriminalitou tradiční recept - modlitbu | Foto: Reuters

"Fenomén mezinárodního terorismu vyžaduje nové způsoby spolupráce s cílem sladit volný pohyb lidí se zdokonalením bezpečnostních opatření," prohlásil Picardi.

Německý týdeník Spiegel nicméně uvádí, že papež Benedikt XVI. doporučil jinou strategii. Ve svém projevu před bezpečnostními pracovníky řekl: "Modleme se za mateřskou ochranu Panny Marie."

Podle Spiegelu možná vzpomínal na duben 2005, kdy umíral jeho předchůdce Jan Pavel II. Na svatopetrské náměstí tehdy přijelo šest miliónů poutníků. Ani jeden z nich nenahlásil trestný incident.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy