Varovná čísla: Téměř polovina Asiatek byla znásilněna

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 9. 2013 20:00
V některých částech Asie se ke znásilnění otevřeně přiznává 62 procent mužů
Se sexuálně motivovaným násilím se v Asii muselo vypořádat 40 % žen.
Se sexuálně motivovaným násilím se v Asii muselo vypořádat 40 % žen. | Foto: Isifa/Thinkstock

New York - V době, kdy soud v Dillí rozhoduje o výši trestu pro čtyři mladíky, kteří v autobuse brutálně znásilnili studentku, publikovala OSN alarmující zprávu. Vyplývá z ní, že sexuální násilí na ženách je v některých částech Asie a Tichomoří děsivě časté.

Znásilnění tam přiznala téměř polovina žen, konkrétně 40 procent, stojí v komplexní studii provedené pod záštitou OSN a publikované v odborném magazínu The Lancet Health Journal.

Každá desátá žena byla znásilněna mužem, jenž nikdy nebyl jejím partnerem. Zneužívání žen přiznávají i asijští muži - na Papue - Nové Guineji se k němu přiznalo dokonce 62 procent respondentů.

Čísla se ale značně liší. Ve sledovaných zemích, tedy v Bangladéši, Číně, Kambodži, Papue - Nové Guineji a na Srí Lance se ke znásilnění přiznalo od 9,5 procenta do již zmíněných 62 procent dotazovaných mužů.

Nejedná se o první podobnou zprávu. Z předchozí studie vypracované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyplynulo, že v celosvětovém měřítku byla znásilněna každá třetí žena.

Z nudy nebo za trest

Nejnovější zpráva OSN ale šokovala i odborníky. "Je jasné, že násilí na ženách je mnohem rozšířenější, než jsme si mysleli," shrnula pro agenturu AP Rachel Jewkesová z Jihoafrické lékařské rady, která se podílela na obou studiích.

Tři čtvrtiny pachatelů znásilnění uvádí, že se sexuálního násilí dopustili v přesvědčení, že mají na pohlavní styk nárok, protože znásilnili manželky a partnerky. Druhým nejčastějším motivem byla "zábava", kdy muži znásilnili "z nudy". Třetím nejčastějším důvodem pak je "potrestání" ženy nebo dívky za nějakou formu prohřešku, všímá si BBC.

Alkohol patří - pro někoho možná překvapivě - k nejméně častým příčinám znásilnění.

Nejedná se přitom o výhradně asijský problém. Znásilňování je na denním pořádku mimo jiné také v Jižní Africe, kde se k němu přiznalo 37 procent dotazovaných mužů.

Odborníci Spojených národů zároveň zjistili, že častěji znásilňují muži, kteří byli v dětství sami zneužíváni, přičemž jejich vlastní agresivita se ve většině případů projevuje už během dospívání.

 

Právě se děje

Další zprávy