Varování: Česko ukazuje, jak Evropa padá ke dnu

Radim Klekner Radim Klekner
7. 6. 2012 12:45
Zpráva Transparency International načrtla souvislost mezi korupcí a krizí eurozóny
Velká slova o boji s korupcí se v ČR stala národním koloritem.
Velká slova o boji s korupcí se v ČR stala národním koloritem. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Korupce výrazně oslabuje evropské ekonomiky, které se potýkají s vysokou mírou zadlužení, zejména ty na jihu kontinentu. Konstatuje to zpráva mezinárodní organizace Transparency International, která sleduje korupční jevy v politice a podnikání.

Ačkoliv je Evropa jednou z nejméně zkorumpovaných oblastí světa, občané řady členských zemí EU vidí situaci jinak. Politické strany, státní úřady a podnikatelské subjekty hodnotí co do transparentnosti silně negativně. Česká republika není výjimkou.

Dva a půl roku trvající krize, která zachvátila eurozónu i řadu zemí mimo ni, výrazně snížila příjmy státních rozpočtů a na všech úrovních povzbudila korupční jednání.

"Země, které v minulosti přijaly jen nedostatečná opatření proti korupci, jsou dnes právě těmi, jež mají největší problémy se zadlužením," cituje agentura Reuters ředitele výzkumných projektů Transparency International Finna Heinricha. "Dozorčí orgány v nich často podléhají přímo vládě a státní úředníci tak vědí, že mají krytá záda."

Zpráva Transparency vysloveně zmiňuje Řecko, Itálii, Portugalsko a Španělsko, tedy státy, jež mají s dluhovou krizí ze všech členských států EU evidentně největší problémy.

Nešetří ale ani Česko. To je na řadě míst citováno jako příklad země s nedostatečnou transparentností státní správy, politiky i podnikatelské sféry.

Podle Eurostatu vnímá korupci, která EU každoročně způsobí ztráty ve výši 120 miliard eur, jako závažný problém 74 procent Evropanů.

O tom, že jsou jejich politikové veskrze zkorumpovaní, je přesvědčeno 88 procent Řeků, 58 procent Čechů, 57 procent Němců, 48 procent Poláků a 18 procent Dánů. 

František Hucek (vlevo) a Jaroslav Schnirch s transparenty před libereckou radnicí na Medal Plaza, dříve Náměstí dr. Eduarda Beneše.
František Hucek (vlevo) a Jaroslav Schnirch s transparenty před libereckou radnicí na Medal Plaza, dříve Náměstí dr. Eduarda Beneše. | Foto: Ondřej Besperát

Veřejné zakázky a financování stran

Podle Transparency International patří ČR mezi pět zemí EU s vůbec nejvyšší mírou korupce ve státních zakázkách a mezi osm zemí (společně s Bulharskem, Řeckem, Itálií, Portugalskem, Rumunskem, Slovenskem a Španělskem) se silně zkorumpovaným veřejným sektorem.

TI přitom poukazuje na zprávu Asociace malých a středních podniků z roku 2010, podle níž tři z pěti manažerů uvedli, že v Česku je nemožné získat státní zakázku bez úplatku.

Česko organizace také výslovně zmiňuje v souvislosti s neprůhledností financování politických stran a nedostatečnými informacemi o příjmech poslanců. Ti po odchodu ze sněmovny mají navíc neomezené pole působnosti a mohou být bez problémů zaměstnávaní i v oblastech, kde dochází ke střetu zájmů a zneužívání citlivých dat, k nimž mohli mít během svého mandátu přístup.

Česká republika také nedostatečně reguluje aktivity lobbistů.

Transparency na závěr zprávy Čechům doporučuje, aby stanovili stropy pro sponzorské dary do pokladen politických stran, a to ať už od korporací a právnických osob, či jednotlivců. Česko by navíc mělo definovat jasná pravidla zamezující u poslanců střetu zájmů, a to jak během výkonu mandátu, tak i po jeho skončení.

Občané ČR by také měli mít neomezený přístup do registrů o poslaneckých příjmech.

Negativní hodnocení dostalo Česko i co do etičnosti chování firem. TI cituje z průzkumu Světového ekonomického fóra, podle kterého je ČR na předposledním místě mezi členskými zeměmi EU.

Zatímco skandinávské státy vyšly s vysokým hodnocením 6,6 bodu, ČR se umístila těsně před posledním Řeckem se 3,3 bodu z celkově možných sedmi.

 

Právě se děje

Další zprávy