Nejčastější příjemci úplatků? STK, zdravotníci, policie

ČTK ČTK
5. 6. 2012 15:35
Transparency International ČR zveřejnila výsledky nového průzkumu o korupci v Česku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - S úplatky se lidé setkali nejčastěji u stanic Státní technické kontroly (STK) a měření emisí u aut, dále v souvislosti s lepším lékařským ošetřením a při dopravním přestupku, ukázal průzkum STEM/MARK.

Výsledky průzkumu dnes zveřejnila nezisková organizace Transparency International ČR.

Desetina až pětina dotázaných uvedla, že uplácet nemusí. S žádostí o úplatek se častěji setkávají obyvatelé Středočeského kraje a Prahy.

U STK a měření emisí se osobně s úplatky setkalo šest procent dotazovaných a 18 procent lidí uvedlo, že úplatkářství zaznamenal někdo z jejich blízkých.

V případě lékařského ošetření uvedla čtyři procenta lidí osobní zkušenost a 17 procent ví o někom, kdo se s úplatkem setkal. Uplácení během dopravního přestupku zažilo pět procent lidí a slyšelo o něm 15 procent dotazovaných.

Dvě až tři procenta lidí prošla situací s uplácením při přijímání dítěte do mateřské školky, složení zkoušky v autoškole, rychlém stavebním povolení od úřadu či v případě výsledků sportovního utkání.

Nejčastěji pro uplácení za nějaký úkon lidé zmiňovali částku 5000 až 10.000 korun. "Nejlevněji" by přitom vyšla STK, "nejdražší" by byl stavební úřad.

Naprostá většina lidí si podle průzkumu myslí, že míra korupce se v Česku zvyšuje - podle 48 procent hodně, podle 46 procent trochu.

Transparency International ČR průzkum zveřejnil u příležitosti představení svého klubu příznivců a bojovníků proti korupci. Do něj mohou vstoupit firmy i jednotlivci, kteří chtějí finančně či jinak pomoci činnosti organizace při mapování nekalých praktik souvisejících s korupcí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy