V boji s korupcí pomůže nový fond. Poskytne 6,5 milionu

ČTK ČTK
7. 2. 2012 14:42
Fond nese jméno po Otakaru Motejlovi, peníze rozdělí mezi pět nevládních organizací
Foto: Jan Langer

Praha - V Česku nově vznikl Fond Otakara Motejla, který bude financovat projekty zaměřené proti korupci. Letos na ně dá 6,5 milionu korun.

Například podporu ve výši 2,6 milionu korun si mezi sebe rozdělí pět velkých nevládních organizací, mimo jiné Transparency International (TI).

O příspěvky z dalších 1,3 milionu korun se mohou ucházet malá sdružení, která usilují v obcích o to, aby radnice poskytovaly občanům informace.

"Hlídací psi" společnosti a státní správy upozorňují, že na boj s korupcí potřebují víc peněz, aby se mohli věnovat více případům.

Fond nese jméno zesnulého veřejného ochránce práv Otakara Motejla, spravuje ho Nadace Open Society Fund.

"V souladu s odkazem prvního českého ombudsmana vznikl fond jako jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které omezují korupci a hlídají státní správu," řekl novinářům manažer fondu Jiří Knitl.

Nadace do fondu dala prvních 11,5 milionu korun. K tomu, aby přispěl i soukromý sektor, v úterý Knitl vyzval firmy.

Vedle TI dá fond peníze také organizacím Ekologický právní servis, Oživení, Iuridicum Remedium a Liga lidských práv. Šéf TI David Ondráčka zopakoval, že korupce je jeden z nejvážnějších problémů české společnosti. Situaci označil za "válku" s organizovanými skupinami a "informační boj".

Fond, který podpořil ministr vnitra Jan Kubice, je další z protikorupčních iniciativ. Motejlova dcera Kateřina Kulíšková řekla, že její otec by z jeho vzniku měl radost.

Aktivit proti korupci bylo v poslední době ohlášeno víc, je to třeba Nadační fond proti korupci, akce ohlásili také třeba podnikatelé Andrej Babiš a Zdeněk Bakala. Knitl uvedl, že s podobně zaměřenými organizacemi chce své aktivity koordinovat.

Expertní pomoc Fondu Otakara Motejla poskytuje rada složená z českých osobností, které vystupují proti korupčnímu prostředí. Členy rady jsou vedle Kulíškové politoložka Vladimíra Dvořáková a ředitel nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy