V boji s korupcí pomůže nový fond. Poskytne 6,5 milionu

ČTK ČTK
7. 2. 2012 14:42
Fond nese jméno po Otakaru Motejlovi, peníze rozdělí mezi pět nevládních organizací
Foto: Jan Langer

Praha - V Česku nově vznikl Fond Otakara Motejla, který bude financovat projekty zaměřené proti korupci. Letos na ně dá 6,5 milionu korun.

Například podporu ve výši 2,6 milionu korun si mezi sebe rozdělí pět velkých nevládních organizací, mimo jiné Transparency International (TI).

O příspěvky z dalších 1,3 milionu korun se mohou ucházet malá sdružení, která usilují v obcích o to, aby radnice poskytovaly občanům informace.

"Hlídací psi" společnosti a státní správy upozorňují, že na boj s korupcí potřebují víc peněz, aby se mohli věnovat více případům.

Fond nese jméno zesnulého veřejného ochránce práv Otakara Motejla, spravuje ho Nadace Open Society Fund.

"V souladu s odkazem prvního českého ombudsmana vznikl fond jako jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které omezují korupci a hlídají státní správu," řekl novinářům manažer fondu Jiří Knitl.

Nadace do fondu dala prvních 11,5 milionu korun. K tomu, aby přispěl i soukromý sektor, v úterý Knitl vyzval firmy.

Vedle TI dá fond peníze také organizacím Ekologický právní servis, Oživení, Iuridicum Remedium a Liga lidských práv. Šéf TI David Ondráčka zopakoval, že korupce je jeden z nejvážnějších problémů české společnosti. Situaci označil za "válku" s organizovanými skupinami a "informační boj".

Fond, který podpořil ministr vnitra Jan Kubice, je další z protikorupčních iniciativ. Motejlova dcera Kateřina Kulíšková řekla, že její otec by z jeho vzniku měl radost.

Aktivit proti korupci bylo v poslední době ohlášeno víc, je to třeba Nadační fond proti korupci, akce ohlásili také třeba podnikatelé Andrej Babiš a Zdeněk Bakala. Knitl uvedl, že s podobně zaměřenými organizacemi chce své aktivity koordinovat.

Expertní pomoc Fondu Otakara Motejla poskytuje rada složená z českých osobností, které vystupují proti korupčnímu prostředí. Členy rady jsou vedle Kulíškové politoložka Vladimíra Dvořáková a ředitel nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy