V boji s korupcí pomůže nový fond. Poskytne 6,5 milionu

ČTK ČTK
7. 2. 2012 14:42
Fond nese jméno po Otakaru Motejlovi, peníze rozdělí mezi pět nevládních organizací
Foto: Jan Langer

Praha - V Česku nově vznikl Fond Otakara Motejla, který bude financovat projekty zaměřené proti korupci. Letos na ně dá 6,5 milionu korun.

Například podporu ve výši 2,6 milionu korun si mezi sebe rozdělí pět velkých nevládních organizací, mimo jiné Transparency International (TI).

O příspěvky z dalších 1,3 milionu korun se mohou ucházet malá sdružení, která usilují v obcích o to, aby radnice poskytovaly občanům informace.

"Hlídací psi" společnosti a státní správy upozorňují, že na boj s korupcí potřebují víc peněz, aby se mohli věnovat více případům.

Fond nese jméno zesnulého veřejného ochránce práv Otakara Motejla, spravuje ho Nadace Open Society Fund.

"V souladu s odkazem prvního českého ombudsmana vznikl fond jako jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které omezují korupci a hlídají státní správu," řekl novinářům manažer fondu Jiří Knitl.

Nadace do fondu dala prvních 11,5 milionu korun. K tomu, aby přispěl i soukromý sektor, v úterý Knitl vyzval firmy.

Vedle TI dá fond peníze také organizacím Ekologický právní servis, Oživení, Iuridicum Remedium a Liga lidských práv. Šéf TI David Ondráčka zopakoval, že korupce je jeden z nejvážnějších problémů české společnosti. Situaci označil za "válku" s organizovanými skupinami a "informační boj".

Fond, který podpořil ministr vnitra Jan Kubice, je další z protikorupčních iniciativ. Motejlova dcera Kateřina Kulíšková řekla, že její otec by z jeho vzniku měl radost.

Aktivit proti korupci bylo v poslední době ohlášeno víc, je to třeba Nadační fond proti korupci, akce ohlásili také třeba podnikatelé Andrej Babiš a Zdeněk Bakala. Knitl uvedl, že s podobně zaměřenými organizacemi chce své aktivity koordinovat.

Expertní pomoc Fondu Otakara Motejla poskytuje rada složená z českých osobností, které vystupují proti korupčnímu prostředí. Členy rady jsou vedle Kulíškové politoložka Vladimíra Dvořáková a ředitel nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy