Vařila s kokainem? Autorka kuchařek užívala drogy

ČTK ČTK
4. 12. 2013 19:07
Nigella Lawsonová připustila před soudem, že zkusila kokain.
Nigella Lawson odchází od londýnského soudu, kde přiznala užívání kokainu.
Nigella Lawson odchází od londýnského soudu, kde přiznala užívání kokainu. | Foto: Reuters

Londýn - Známá autorka kuchařských knih Nigella Lawsonová u londýnského soudu obvinila svého exmanžela, neméně známého obchodníka a mecenáše umění Charlese Saatchiho, že se jí snažil zničit "falešnými" výroky o její údajné závislosti na drogách. Krátce poté však během výpovědi přiznala, že několikrát užila kokain, ale odmítla, že by byla narkomankou.

Třiapadesátiletá Lawsonová svědčila u soudu, který zkoumá obvinění z rozsáhlé zpronevěry, jíž se podle obžaloby dopustily její dvě bývalé asistentky. Britská média se však nejvíce zaměřují na veřejný střet mezi Lawsonovou a Saatchim, kteří se po desetiletém manželství v červenci rozvedli.

Lawsonová vypověděla, že jí Saatchi začal vyhrožovat, když původně nechtěla svědčit v nyní probíhajícím soudu. Stejně tak prý chtěl, aby očistila jeho jméno poté, co se těsně před rozvodem v novinách objevily snímky, jak drží Lawsonovou pod krkem před luxusní restaurací Scott´s v londýnském Mayfairu.

"Každému vykládal, že mi bral ve Scott´s kokain od nosu. A ví, že to je lež," prohlásila.

Saatchi jí prý hrozil, že když neočistí jeho jméno, tak ji zničí. Postupně se pak začaly objevovat informace, že Lawsonová je narkomanka. "Začal šířit falešná tvrzení o tom, že beru drogy. Jsem souzena zde i ve světovém tisku," dodala.

Přebíjela kokainem smutek

Později ale připustila, že zkusila kokain asi pětkrát s bývalým manželem Johnem Diamondem v době, kdy umíral na rakovinu. Pak ho jednou vzala v červenci 2010 v době, kdy se cítila být "cílem intimního terorismu" ze strany Saatchiho. "Jeden můj přítel mi nabídl kokain a já ho vzala," řekla.

V posledním roce manželství se Saatchim ale prý "občas vykouřila jointa". "Nikdy jsem nebyla narkomanka. Nikdy jsem nebrala drogy pravidelně," zdůraznila.

Probíhající proces se zabývá obviněním, že italské sestry Elisabetta a Francesca Grillovy utratily z kreditní karty Lawsonové a Saatchiho, kterou měly na provoz domácnosti, během let 685.000 liber (22,7 milionu korun) za luxusní zboží a hotely. Jejich obhajoba nyní tvrdí, že Lawsonová sestrám Grillovým tyto výdaje povolila výměnou za to, že budou krýt její údajnou narkomanii.

Sám Saatchi minulý týden u soudu řekl, že svou exmanželku neviděl brát drogy a nemá důkazy o tom, že by je brala.

Sama Lawsonová v emotivním vystoupení u soudu řekla, že Elisabetta Grillová pro ni byla velkou oporou v období po smrti prvního manžela Johna Diamonda, který zemřel v roce 2001.

Lawsonová, která je dcerou někdejšího ministra financí Nigela Lawsona, má za sebou novinářskou kariéru. Proslavila se ale především kuchařkami a televizními pořady o vaření. Charles Saatchi založil se svým bratrem postupně dvě velké reklamní agentury a je známým mecenášem moderního umění. V Londýně má známou výstavní síň Saatchi Gallery.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy