Války, smrt i naděje na mír. Bouřlivá historie Izraelců a Arabů na archivních fotkách

Války, smrt i naděje na mír. Bouřlivá historie Izraelců a Arabů na archivních fotkách
Jednání mezi Izraelem a Egyptem byla složitá, plná nedůvěry a vzájemného obviňování. Ale pod patronací amerického prezidenta Jimmyho Cartera se podařilo historickou dohodu uzavřít v letním sídle prezidentů USA v Camp Davidu 26. března 1979. Izrael prolomil diplomatické obklíčení a Egypt dostal zpět Sinaj. Sadat však za dohodu zaplatil svým životem, v roce 1981 jej zastřelil na vojenské přehlídce odpůrce míru s Izraelem.
Izraelské tanky projíždějí centrem Bejrútu v létě 1982. Invaze si vyžádala mnoho obětí mezi civilisty a rezervovaně se k bombardování Bejrútu postavily i USA, největší izraelský spojenec.
Izraelští zajatci v Damašku v roce 1973. Izraelsko-syrský střet na Golanských výšinách v této válce byl tehdy největší tankovou bitvou od konce druhé světové války.
Tento okamžik lze bez přehánění označit za historický. Poprvé od vytvoření Izraele v roce 1948 přijel arabský státník do Jeruzaléma, aby jednal o mírové dohodě a diplomatických vztazích. Egyptský prezident Anvar Sadat (vpravo) přistál na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu 19. listopadu 1977. Nabídka byla jasná. Žádal po izraelském premiérovi Menachemovi Beginovi (na snímku vlevo), aby židovský stát vrátil Egyptu Sinajský poloostrov, obsazený během šestidenní války v roce 1967.
Foto: Reuters
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 25. 10. 2020 21:09
Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn se staly třetí a čtvrtou arabskou zemí, které navázaly diplomatické vztahy s Izraelem. Dalším takovým státem patrně bude Súdán. V úterý přistálo v Tel Avivu letadlo s vládní delegací SAE, na palubě byli například ministři hospodářství a financí. Ve fotogalerii připomínáme bouřlivou historii válek a naopak historických mírových průlomů mezi Izraelci a Araby.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy