Války, smrt i naděje na mír. Bouřlivá historie Izraelců a Arabů na archivních fotkách

Války, smrt i naděje na mír. Bouřlivá historie Izraelců a Arabů na archivních fotkách
Jednání mezi Izraelem a Egyptem byla složitá, plná nedůvěry a vzájemného obviňování. Ale pod patronací amerického prezidenta Jimmyho Cartera se podařilo historickou dohodu uzavřít v letním sídle prezidentů USA v Camp Davidu 26. března 1979. Izrael prolomil diplomatické obklíčení a Egypt dostal zpět Sinaj. Sadat však za dohodu zaplatil svým životem, v roce 1981 jej zastřelil na vojenské přehlídce odpůrce míru s Izraelem.
Izraelské tanky projíždějí centrem Bejrútu v létě 1982. Invaze si vyžádala mnoho obětí mezi civilisty a rezervovaně se k bombardování Bejrútu postavily i USA, největší izraelský spojenec.
Izraelští zajatci v Damašku v roce 1973. Izraelsko-syrský střet na Golanských výšinách v této válce byl tehdy největší tankovou bitvou od konce druhé světové války.
Nový konflikt v roce 2021. V posledních dnech izraelské letectvo srovnalo se zemí několik budov v Pásmu Gazy a zabilo několik čelních představitelů radikálního hnutí Hamás. Židovský stát bombardováním odpověděl na rozsáhlé raketové útoky na izraelská města, směřované z Gazy.
Foto: Reuters
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 14. 5. 2021 9:40
Protesty Palestinců v Jeruzalémě proti vystěhování několika rodin ve čtvrti Šajch Džarráh eskalovaly v další z mnoha konfliktů. Hamás začal ostřelovat izraelské území raketami, židovský stát odpověděl bombardováním a zvažuje pozemní invazi do Pásma Gazy. Vydejte se v naší fotogalerii po stopách dlouhých bojů, násilí, ale i mírových dohod Izraelců a Arabů.
 

Právě se děje

Další zprávy