Války, smrt i naděje na mír. Bouřlivá historie Izraelců a Arabů na archivních fotkách

Války, smrt i naděje na mír. Bouřlivá historie Izraelců a Arabů na archivních fotkách
Jednání mezi Izraelem a Egyptem byla složitá, plná nedůvěry a vzájemného obviňování. Ale pod patronací amerického prezidenta Jimmyho Cartera se podařilo historickou dohodu uzavřít v letním sídle prezidentů USA v Camp Davidu 26. března 1979. Izrael prolomil diplomatické obklíčení a Egypt dostal zpět Sinaj. Sadat však za dohodu zaplatil svým životem, v roce 1981 jej zastřelil na vojenské přehlídce odpůrce míru s Izraelem.
Izraelské tanky projíždějí centrem Bejrútu v létě 1982. Invaze si vyžádala mnoho obětí mezi civilisty a rezervovaně se k bombardování Bejrútu postavily i USA, největší izraelský spojenec.
Izraelští zajatci v Damašku v roce 1973. Izraelsko-syrský střet na Golanských výšinách v této válce byl tehdy největší tankovou bitvou od konce druhé světové války.
Nový konflikt v roce 2021. V posledních dnech izraelské letectvo srovnalo se zemí několik budov v Pásmu Gazy a zabilo několik čelních představitelů radikálního hnutí Hamás. Židovský stát bombardováním odpověděl na rozsáhlé raketové útoky na izraelská města, směřované z Gazy.
Foto: Reuters
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 14. 5. 2021 9:40
Protesty Palestinců v Jeruzalémě proti vystěhování několika rodin ve čtvrti Šajch Džarráh eskalovaly v další z mnoha konfliktů. Hamás začal ostřelovat izraelské území raketami, židovský stát odpověděl bombardováním a zvažuje pozemní invazi do Pásma Gazy. Vydejte se v naší fotogalerii po stopách dlouhých bojů, násilí, ale i mírových dohod Izraelců a Arabů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy