Válka zrodila Arabům ikonu - Nasralláha

Martin Novák Martin Novák
7. 8. 2006 0:00
Bejrút - Konflikt v Libanonu stvořil globální mediální hvězdu. Z novin a televizí hledí vousatá, obrýlená tvář vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha.
Za Nasralláha se demonstrovalo i v Moskvě.
Za Nasralláha se demonstrovalo i v Moskvě. | Foto: Reuters

Šestačtyřicetiletý muslimský duchovní, nenáviděný v Izraeli a naopak oslavovaný v islámském světě, stojí v čele Hizballáhu už čtrnáct let.

Ale až tento válečný měsíc z něj udělal mezi mnoha muslimy téměř kultovní postavu. Po dlouhé době je prvním lídrem, který se v boji postavil Izraeli a způsobuje mu lidské i materiální ztráty.

Jeden z
Jeden z | Foto: Reuters

Od Káhiry až po Jakartu nesou demonstranti, pochodující na podporu Hizballáhu a Libanonu, jeho portréty a plakáty. Prodávají se trička s jeho podobiznou, stejně tak i knoflíky nebo zapalovače.

Objevuje se jako tapeta počítačových obrazovek, části jeho projevů si lze stáhnout jako vyzvánění do mobilů.

Egyptský popový zpěvák Abdal Rahím složil hit s refrénem "Ach Hasane! Ach Nasralláhu! Stojíme za tebou a neopustíme Tě!"

Malířovi válka pomohla

Reportér agentury AFP objevil v palestinském Ramaláhu prodavače, který tvrdil, že před válkou prodal v průměru dva obrazy Nasralláha měsíčně. Teď přes tisíc denně.

V Bagdádu skandovalo jeho jméno na sto tisíc demonstrantů.

Portréty šéfa Hizballáhu jdou v současné době na dračku.
Portréty šéfa Hizballáhu jdou v současné době na dračku. | Foto: Reuters

Mohutné izraelské bombardování podle všeho Nasralláhovu popularitu zvýšilo nejen u muslimů, ale i mezi početnou křesťanskou populací Libanonu.

Podle průzkumu bejrútského deníku Daily Star mu vyjádřilo podporu 55 procent libanonských křesťanů. Ještě nedávno mu většina z nich spílala do islámských fanatiků a pochopů Sýrie.

Jižní a jihovýchodní Libanon společně s jižními čtvrtěmi Bejrútu jsou Nasralláhovým "královstvím." Ačkoliv nezastává žádnou oficiální státní funkci, má tady rozhodující slovo.

Dva odlišné Libanony

"Jeho" Libanon není ten, který zná většina západních turistů. Nejsou tam prolulá kasina, noční kluby, pláže. Nic z toho, díky čemu se v minulosti přezdívalo Libanonu Švýcarsko Blízkého východu.

Šíitská část země nabízí zahalené ženy, obchody a kavárny bez alkoholických nápojů, hustou síť mešit, nemocnice a školy provozované Hizballáhem, všudypřítomné plakáty a portréty vousatých šíitských kleriků. Včetně někdejšího vůdce íránské islámské revoluce ajatoláha Chomejního.

Autor tohoto článku navštívil bejrútsku čtvrť Haret Hreik, která je hlavní baštou Hizballáhu, před pěti lety. Nasralláhovo jméno tam tehdy všichni vyslovovali s téměř nábožnou úctou.

CD s vůdcovými proslovy.
CD s vůdcovými proslovy. | Foto: Reuters
   

Vůdce Hizballáhu je v arabském světě oceňován kromě jiného pro neokázalý životní styl, čímž se výrazně liší od většiny ostatních arabských politiků nebo vůdců

"Nasralláh žije téměř mnišský život v obklopení své rodiny. Nezajímají ho památky, pláže nebo noční život. Nemá žádná tučná konta v bankách, bydlel v obyčejném bytě. Dosud jezdil se svými bodyguardy ve starém modelu Mercedesu z roku 1990," tvrdí syrský novinář Sami Moubayed.

Na život na útěku před izraelským útokem je údajně Nasralláh zvyklý. Vůdcovství Hizballáhu převzal v roce 1992 po Abbásu Musávím, kterého zasáhly v automobilu rakety vypálené izraelským vrtulníkem.

Úprk před Izraelci zatím vychází

S Nasralláhem Izraelci zatím neuspěli, bombardování jeho domu 14.července ho o život nepřipravilo. Izraelci ale dokážou být hodně vynalézaví.

Palestinského člena Hamásu Jahjá Ajjáše, který vyráběl bomby pro sebevražedné atentátníky, nemohli v polovině devadesátých let dlouho dostihnout. Nakonec podplatili jeho příbuzného, a ten mu podstrčil mobilní telefon s nastraženou minivýbušninou. Byl to Ajjášův poslední telefonní hovor.

Bejrútská kavárna naslouchá projevu.
Bejrútská kavárna naslouchá projevu. | Foto: Reuters

Před devíti lety ale při přestřelce s izraelskými vojáky na jihu Libanonu zahynul Nasralláhův nejstarší syn, tehdy osmnáctiletý Hadi. 

Premiér Ehud Olmert mluví o současném izraelském nepříteli číslo jedna s hlubokým despektem.

"Pokud je Nasralláh tak statečný, proč se skrývá? Já jsem několikrát navštívil ostřelovaný severní Izrael a neskrýval jsem se. A kde je on ? Ukazuje se, jak je zbabělý, když se ani nedokáže objevit na veřejnosti," prohlásil premiér v rozhovoru pro britský Daily Telegraph.

Co je nejdůležitější? Ztráty nepřítele

Naralláh neskrývá, že pozice nejhlednějšího izraelského nepřítele mu dělá radost. Vydat dva zajaté izraelské vojáky vytrvale odmítá.

"Budeme bojovat o každé město, každou vesnici, každý dům. Nejdůležitější je působit nepříteli ztráty," prohlásil v televizi al-Manár.

Hizballáh vnzikl na začátku osmdesátých let se dvěma dlouhodobými cíli. Byly jimi vytvoření islámského teokratického státu v Libanonu podle íránského vzoru a zničení Izraele.

Infobox
Autor fotografie: ČTK/AP

Od prvního cíle Nasralláh ustoupil, šíitští muslimové se nesnaží vnucovat svoji vůli za každou cenu dalším libanonským komunitám. Druhý cíl stále platí.

Pro Izrael je Nasralláh vrahem a špinavým teroristou, v USA není jeho pozice o mnoho lepší. Evropská unie sice dosud odmítá zařadit Hizballáh na seznam teroristických organizací, ale evropští státníci na návštěvách Libanonu Nasralláha vynechávají.

Jedinou výjimkou byl při své poslední cestě do Bejrútu francouzský prezident Jacques Chirac. Pozvánku na slavnostní recepci adresoval i šéfovi Hizballáhu.

Těžký úkol čeká na toho, kdo bude v rámci chystané mezinárodní vojenské mise s neústupným Nasralláhem vyjednávat o odzbrojení a definitivním složení zbraní.

  

 

   

 

Právě se děje

Další zprávy