Moskva – Ruská intervence v Sýrii neprobíhá tak, jak si Kreml naplánoval. A politici ani generálové nejsou spokojeni.
Vyplývá to ze zatím opatrných výroků, pronesených například poradcem ruského ministerstva obrany nebo izraelským ministrem obrany.
Od začátku bombardování syrských povstalců 30. září se fronta mezi nimi a armádou prezidenta Bašára Asada příliš neposunuje.
Režimní vojáci dobyli dvě letecké základny, několik vesnic a kopců, ale na zásadní průlom a zvrat ve válce to nestačí. Naopak rebelové dobyli části provincie Hamá.
Předpoklad ruského vedení, že armáda s pomocí masivního bombardování získá zpět ztracené území, se nenaplňuje. Přes to, že syrským vojákům na zemi pomáhají také příslušníci íránských Revolučních gard a bojovníci libanonského Hizballáhu.
"Věci se nevyvíjejí dobře. Asadova armáda je unavená, Íránci nejsou příliš schopní a rebelové, kteří proti nim bojují, mají zkušenosti," uvedl pro server Defence News poradce ruského ministerstva obrany a zároveň ředitel Centra pro strategické a technologické analýzy v Moskvě Ruslan Puchov.
Putin a jeho ministři tvrdí, že intervence je zaměřená proti Islámskému státu a dalším teroristům. USA či Francie ale oponují, že drtivá většina ruských náletů směřuje na jiné skupiny, než je Islámský stát. Především na ty, které bezprostředně ohrožují Asadův režim v Damašku a dalších velkých městech.
Izraelský ministr obrany Moše Jalon na konferenci, pořádané výzkumným centrem Brookings Institution, uvedl, že Putin plánoval ruský zásah na maximálně tři měsíce. Ty uplynou na konci roku.
Politici židovského státu včetně premiéra Benjamina Netanjahua jednali s ruskými představiteli v Moskvě krátce po zahájení ruských náletů.
"Putin chtěl, aby Asadova armáda dostala zpět pod kontrolu Idlíb a další oblasti, držené povstalci, během tří měsíců. To se nestane, zatím vypadá intervence jako neúspěch," uvedl Jalon.
Rusové nasadili do akcí v Sýrii letouny Suchoj, vrtulníky Mi-24, systém protiletadlové obrany S-400, raketomety TOS-1A Buratino či ponorku schopnou odpalovat střely s plochou dráhou letu. Odmítají spekulace o tom, že by se ruští vojáci účastnili nebo by se mohli v budoucnu účastnit pozemních operací.
Do těch jsou nasazeny na straně Asada íránské revoluční gardy a ozbrojenci libanonského Hizballáhu. Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj Pentagonu uvedla, že Íránci začali část jednotek stahovat, protože mají vysoké ztráty.
Syrští povstalci dostávají ze Saúdské Arábie a od dalších spojenců protitankové zbraně, s jejichž pomocí eliminují převahu Asadových vojáků. Zároveň ale bojují mezi sebou i s Islámským státem, jehož území se v Sýrii i přes americké, francouzské, ruské či jakékoliv další bombardování zatím příliš nezmenšuje.