Ruský politik: Koalice Ruska a Západu nebude, Islámský stát je jen nové jméno starého zla

Jiří Just Jiří Just
Aktualizováno 14. 12. 2015 7:14
Rusko hledá v Evropě spojence proti Islámskému státu. Kreml vkládá své naděje do Francie, otřesené nedávnými teroristickými útoky. Na spolupráci se prezident Vladimir Putin dohodl i s britským premiérem Davidem Cameronem. Šance na vznik široké mezinárodní koalice, v níž bude i Rusko, jsou ale malé. Alespoň podle Leonida Gozmana, šéfa ruského opozičního hnutí Svaz pravých sil. "Jsem přesvědčen, že podobná koalice může vzniknout, až bude v Rusku demokracie," říká v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Vztahy mezi prezidenty Ruska a USA nejsou v posledních letech nejlepší.
Vztahy mezi prezidenty Ruska a USA nejsou v posledních letech nejlepší. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Po teroristických útocích, kterým čelily Rusko a Francie, se hovoří o nutnosti vytvoření koalice mezi Západem a Moskvou k poražení Islámského státu. Vladimir Putin v ní vidí něco na způsob nové protihitlerovské koalice. Jaké jsou podle vás šance, že se všichni sjednotí?

Leonid Gozman: Je to málo pravděpodobné. Islámský stát není dostatečně silný. Mezinárodní koalice za druhé světové války vznikla proto, že Adolf Hitler byl skutečnou hrozbou pro existenci evropské civilizace.

Tehdy se museli všichni - Spojené státy, Velká Británie, Sovětský svaz - sjednotit. Právě tehdy pronesl Winston Churchill geniální větu: "Pokud by pan Hitler napadl peklo, spojil bych se s ďáblem."

Islámský stát zatím ale není vnímán tak ostře.

A.cz: Kdo IS nevnímá tak ostře?

Mezinárodní společenství. Ano, Islámský stát je považován za zločinný a primitivní. Ale to je celé.

A.cz: Jak vnímáte Islámský stát vy?

Islámský stát je nový název starého zla. Dříve se jmenovalo Al-Káida. I dnes má mnoho jmen: Hizballáh, Hamás, Fronta an-Nusrá. Podobných zrůd je na světě hodně.

Nepřítelem je celá jejich ideologie. Ideologie, která bere na sebe boží funkce a určuje, kdo má žít a kdo zemřít, která umožňuje se chovat tak, jak se teroristi chovají. Nepřítelem jsou ty organizace, které se touto ideologií řídí. Jejich porážka je mnohem důležitějším úkolem než likvidace určitého počtu zločinců, kteří si dnes říkají Islámský stát.

A.cz: Optimistické naděje, že díky IS může dojít novému oteplení vztahů mezi Západem a Ruskem, jsou tedy zbytečné?

K oteplení mezi Západem a Ruskem na určitou dobu dojde. Už nyní se objevilo.

A.cz: Co je tedy tou překážkou, kterou nemůže překročit ani Západ, ani Rusko?

Víte, jsem přesvědčen, že podobná koalice může vzniknout, až bude v Rusku demokracie. To se netýká toho, že Putin dělá něco špatně, i když to je pravda. Základem koalice - kromě porážky nepřátele - musí být hodnotový systém. Vidění světa po dosažení vítězství, pokud k tomu vůbec dojde.

Po druhé světové válce i po samotné studené válce se zřetelně ukázalo, že pokud koalice nevyznává shodné hodnoty, tak se objevují problémy dokonce po společném vítězství. Hodnotový konsenzus mezi členy EU jednoznačně existuje. Mezi Evropou a Spojenými státy, nehledě na některé rozpory, také existuje. Existuje mezi Evropou a Indií, Japonskem a Austrálií.

A.cz: Rusko nesdílí stejné hodnoty se Západem?

Rusko bohužel stojí stranou. Náš stát, naše vedení, nesdílí ty hodnoty, které jsou základem Evropské unie nebo NATO. A to je mi velmi líto.

Islámský stát je velmi koncentrovaná, lokalizovaná záležitost, Západ se k jeho potlačení s Ruskem spojit nepotřebuje, říká publicista Jefim Fištejn.
15:40
Islámský stát je velmi koncentrovaná, lokalizovaná záležitost, Západ se k jeho potlačení s Ruskem spojit nepotřebuje, říká publicista Jefim Fištejn. | Video: Martin Veselovský

Já tyto hodnoty sdílím a přál bych si, aby má země byla součástí těchto koalic. Rusko považuji za evropskou zemi. Jak z hlediska kultury, tak dějin, protože jsme do lidské historie vnesli významný vklad. Proto si myslím, že musíme být součástí této koalice. Myslím si, že demokracie v Rusku je jednou z podmínek mírného vývoje lidstva. Bohužel, současné vedení země můj pohled nesdílí.

A.cz: Znamená to, že Rusko využívá válku s Islámským státem k zvýšení svého mocenského postavení?

Ano, panuje takový názor. Já ale nemohu vlézt do hlavy Vladimira Vladimiroviče Putina. Nevím, co je pro něho priorita a co ne. Ale opravdu to tak vypadá. Myslím si, že pro vedení naší země je rozdělení sfér vlivu ve světě stejně důležité jako boj s Islámským státem.

 

Právě se děje

Další zprávy